Wiceszefowa Komisji Europejskiej spotkała się z prezesem Polskiego Radia
Okazją do spotkania była trwająca w Warszawie 23 debata z cyklu "Dialog Obywatelski" w Unii Europejskiej. Główny patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio S.A.
2013-07-11, 16:44
Viviane Reding rozmawiała z Andrzejem Siezieniewskim między innymi o rozwoju społeczeństwa informacyjnego w naszym kraju i roli mediów publicznych w budowaniu dialogu obywatelskiego. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej bardzo wysoko oceniła zaangażowanie Polskiego Radia w rzetelne informowanie o działalności instytucji unijnych i prezentowanie możliwości jakie uczestnictwo Polski w Unii Europejskiej przynosi.
Polskie Radio jako jeden z najaktywniejszych uczestników, finansowanego przez Komisję Europejską, projektu Euranet Plus wspiera inicjatywy służące poprawie komunikacji między obywatelami a strukturami Unii Europejskiej. Andrzej Siezieniewski podziękował za wsparcie Komisji Europejskiej dla projektu Euranet Plus, wpisującego się jego zdaniem, w podstawowe funkcje nowoczesnych nadawców publicznych.
Wizyta Komisarz Vieveinne Reading oraz przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuel Barroso związana jest z odbywającą się w Warszawie kolejną debatą z cyklu "Dialog Obywatelski". Podobne spotkania odbywają się we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Pierwsza debata z Viviane Reding miała miejsce 27 września 2012 roku w Kadyksie, a kolejne - w Berlinie, Paryżu, Dublinie, Salonikach i Brukseli.
Zainicjowane przez Komisję europejską debaty mają na celu zmniejszać dystans między władzami Unii a obywatelami, stwarzać obywatelom realną możliwość rozmowy o przyszłości wspólnoty z reprezentantami Komisji Europejskiej i przedstawiania własnych opinii i oczekiwań.
Euranet Plus to międzynarodowe przedsięwzięcie zrzeszające 14 radiofonii z 13 państw członkowskich z Unii Europejskiej. Wśród nich, oprócz Polskiego Radia, znajdują się m.in. belgijskie RTBF, francuskie BFM, France Inter czy bułgarskie BNR, greckie Radio Skai. Audycje tworzone w ramach Euranet Plus emitowane są w 12 oficjalnych językach wspólnoty i poświęcone są Unii Europejskiej, podejmując zagadnienia o tematyce politycznej, ekonomicznej, społecznej i kulturowej. Są wśród nich codzienne serwisy informacyjne, przeglądy prasy i magazyny europejskie.
Euranet Plus działa jako Europejskie Zgrupowanie Interesów Gospodarczych (EEIG). Powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w celu poprawy komunikacji pomiędzy UE a jej obywatelami oraz przybliżenia słuchaczom zagadnień unijnych. Euranet Plus to rozbudowana forma projektu Euranet, który działał w latach 2008-2012 i był oparty na podobnych założeniach.
REKLAMA
Euranet Plus rozpoczął działalność 2 kwietnia 2013 roku, uczestniczą w nim wszystkie cztery krajowe anteny Polskiego Radia. Wiceprzewodniczącym Rady Członków Euranet Plus jest prezes Zarządu Polskiego Radia, Andrzej Siezieniewski.
REKLAMA