Sejm nie zgodził się na określenie zbrodni wołyńskiej jako ludobójstwa

W sejmowej uchwale upamiętniającej ofiary zbrodni wołyńskiej znajdzie się sformułowanie "czystka etniczna o znamionach ludobójstwa".

2013-07-12, 11:02

Sejm nie zgodził się na określenie zbrodni wołyńskiej jako ludobójstwa

Posłuchaj

Posłanka Solidarnej Polski Beata Kempa o zbrodni wołyńskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Posłowie odrzucili poprawkę, w której zbrodnia została określona mianem ludobójstwa, a także poprawkę przewidującą ustanowienie 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej - Męczeństwa Kresowian.
Józef Zych z PSL i Kazimierz Michał Ujazdowski z PiS przekonywali posłów do zajęcia stanowiska, że rzeź wołyńska była ludobójstwem. - Nie można budować stosunków z innymi narodami na zakłamaniu historii własnego narodu - podkreślił Zych. Ujazdowski przekonywał, że nie tylko konwencje prawa międzynarodowego, ale także polskie prawo "zna jeden typ przestępstwa w odniesieniu do tego, co się stało na Wołyniu - to jest ludobójstwo".
Czytaj więcej w serwisie specjalnym: ROCZNICA ZBRODNI WOŁYŃSKIEJ>>>
Z kolei o przyjęcie uchwały w sprawie zbrodni wołyńskiej w wersji zaproponowanej przez sejmową komisję kultury apelował przed głosowaniem w Sejmie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. -Możemy albo eskalować definicję i Ukraińców upokorzyć, albo zrobić coś co - w moim osądzie - będzie służyło integracji Ukrainy z UE - powiedział szef MSZ.
W 2013 roku mija 70. rocznica masowych zbrodni popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Kulminacja zbrodni nastąpiła 11 lipca 1943 roku, gdy oddziały UPA zaatakowały ok. 100 polskich miejscowości. W sumie w latach 1943-45 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło z rąk UPA i miejscowej ludności ukraińskiej około 100 tys. Polaków.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej