”ND”: dziś przesłuchanie Radosława Sikorskiego

Szef MSZ ma zeznawać w związku z zaginięciem i zniszczeniem rzeczy należących do wiceministra kultury Tomasza Merty, który zginął w katastrofie smoleńskiej - pisze "Nasz Dziennik".

2013-07-18, 07:10

”ND”: dziś przesłuchanie Radosława Sikorskiego
Radosław Sikorski. Foto: radeksikorski.pl

Warszawska prokuratura okręgowa przesłucha w czwartek ministra Radosława Sikorskiego - dowiedział się "Nasz Dziennik".
Pierwotnie Sikorski miał zeznawać w innym terminie, ale zmieniono plany. Prokuratura nie wyjaśnia z jakiego powodu.

”Nasz Dziennik” opisuje historię tej sprawy.  Jak czytamy w gazecie, przesłuchanie ministra to rezultat uwzględnienia zażalenia, jakie w imieniu Magdaleny Pietrzak-Merty złożył w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie jej pełnomocnik Bartosz Kownacki.

Skarga dotyczyła wcześniejszej decyzji śledczych, którzy w maju br. umorzyli postępowanie w sprawie kradzieży i zniszczenia rzeczy zmarłego tragicznie wiceministra kultury. Chodziło o przywłaszczenie złotej obrączki i zegarka Merty, a także złotego sygnetu Wojciecha Seweryna. W ramach tego samego postępowania, wobec braku znamion czynu zabronionego, umorzono też wątek dotyczący uszkodzenia dowodu osobistego Merty.

Śledczy nie stwierdzili, aby rzeczy należące do Merty i Seweryna zostały skradzione. Uznali, że po katastrofie obrączkę razem z portfelem umieszczono w worku foliowym i za pośrednictwem ambasady w Moskwie przekazano do MSZ w Warszawie. A tam „po pobieżnej ocenie, że worek ten nie zawiera przedmiotów pamiątkowych, ze względu na zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne podjęto decyzję o ich utylizacji” – pisze ”Nasz Dziennik”.

REKLAMA

Sprawę okoliczności, w jakich doszło do uszkodzenia dowodu Tomasza Merty, w sierpniu 2011 r. ujawnił „Nasz Dziennik”. Okazało się, że dokument wydany rodzinie nosi ślady nadpalenia, podczas gdy z dokumentacji rosyjskiej wynika, że zachował się w stanie idealnym. Jak komentuje gazeta, początkowo sądzono, że to dokumentacja rosyjska zawierała błędy, okazało się jednak, że do zniszczenia dokumentu doszło na terenie Polski.

IAR/Nasz Dziennik/agkm

Serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl o katastrofie smoleńskiej  >>>

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej