Tajemnicze zatrucia kondorów w Chile
Weterynarze w Chile próbują ustalić przyczynę zatrucia 20 kondorów, znalezionych w weekend w Andach. Dwa ptaki zdechły, a 18 odwieziono do kliniki weterynaryjnej. Zdaniem specjalistów trujące dla zwierząt mogły być np. związki fosforu.
2013-08-13, 15:54
Drapieżniki zostały znalezione 80 kilometrów od stolicy Chile - Santiago. Kondory, które zwykle szybują wysoko, tym razem leciały nisko, wpadając na skały. Nie były w stanie wzbić się w górę i zataczały się. Dwa ptaki, a także dwa lisy, zostały znalezione martwe.
- Zatrucie, jak się wydaje, spowodowane zostało przez zjedzenie chorego zwierzęcia lub takiego, które zjadło inne stworzenie, w którego organizmie były związki fosforu - powiedział Pablo Vergara z chilijskich służb weterynaryjnych.
Służby przypuszczają, że kondory mogły zjeść padlinę zatrutych zwierząt - bydła, lisa czy pumy. Związki fosforu są składnikami środków chwastobójczych i trucizn używanych do tępienia szkodników.
Kondor jest jednym z największych ptaków na świecie. Rozpiętość jego skrzydeł może wynosić do trzech metrów. Jest uważany za symbol Ameryki Południowej. Naukowcy uważają, że około 10 tysięcy kondorów żyje na wolności.
REKLAMA
REKLAMA