Portugalia: letnie pożary lasów wciąż dużym problemem
Portugalia jak co roku walczy z pożarami. Tylko od początku roku do połowy sierpnia w tym iberyjskim kraju strażacy walczyli z ogniem 9,5 tys. razy. W tym czasie spłonęło łącznie ponad 30 tys. hektarów lasów, pól i nieużytków.
2013-08-22, 16:58
Posłuchaj
Większość pożarów udało się szybko opanować, ale z częścią ratownicy walczyli nawet po kilka dni. W najnowszym bilansie przygotowanym przez Obronę Cywilną nie ma jeszcze danych za ostatni tydzień, a był to okres wytężonej pracy dla portugalskich strażaków.
Ze względu na przeciągającą się suszę lipiec, sierpień i wrzesień to miesiące, w których ogień szczególnie daje się we znaki. Wygląda jednak na to, że Portugalia coraz lepiej radzi sobie z walką z falą pożarów. W ubiegłym roku, mimo letnich upałów, zanotowano ich o kilkanaście procent mniej niż średnio w ostatnim dziesięcioleciu. Znacznie mniejsza była także powierzchnia, która spłonęła, i straty finansowe. Z kolei do połowy sierpnia bieżącego roku pożarów było o jedną trzecią mniej niż w analogicznych okresach ostatniej dekady i spłonęło o 2/3 mniej terenów.
IAR/mk
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
REKLAMA
REKLAMA