Wojna na antenie radia. "Musimy myśleć o jednym: walka aż do zwycięstwa"
1 września Polskie Radio nadało komunikat o początku wojny. Ostatnią wiadomość, zakończoną hymnem, przekazało pod koniec września. Potem przeszło do konspiracji.
2013-09-01, 13:36
Posłuchaj
74 lata temu wybuchła II wojna światowa. Trwała ponad sześć lat; pochłonęła około 60 milionów ludzkich istnień, wśród nich blisko 6 milionów Polaków. Była największym konfliktem zbrojnym w historii ludzkości.
Rozpoczęła się atakiem hitlerowskich Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku. O napaści poinformowało Polskie Radio.
- Halo, halo. Tu Warszawa i wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia. O godzinie 5.40 oddziały niemieckie przekroczyły polską granicę, łamiąc pakt o nieagresji. Zbombardowano szereg miast. Za chwilę usłyszą państwo komunikat specjalny - mówił spiker.
Po chwili do słuchaczy przemówił prezydent Warszawy Stefan Starzyński.
- A więc wojna. Z dniem dzisiejszym wszystkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory. Weszliśmy w okres wojny. Wysiłek całego narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym: walka aż do zwycięstwa - powiedział Starzyński.
W kolejnych dniach Polskie Radio przekazywało wiadomości ze świata, informacje o tym, co dzieje się w stolicy, ogłaszało alarmy lotnicze. Zachęcamy do wysłuchania nagrania jednego z alarmów z archiwum Polskiego Radia.
23 września została zbombardowana elektrownia warszawska na Powiślu. Od tego czasu zamilkła na swojej fali Warszawa II. Do końca września radiowcy nadawali jeszcze komunikaty na krótkofalówkach. Wreszcie został wyemitowany ostatni komunikat rozgłośni Polskiego Radia II Rzeczypospolitej. Odczytał go Józef Małgorzewski:
- Halo, halo, czy nas słyszycie?... To nas ostatni komunikat. Dziś oddziały niemieckie wkroczyły do Warszawy. Braterskie pozdrowienie przesyłamy żołnierzom polskim walczącym na Helu i wszystkim walczącym, gdziekolwiek się jeszcze znajdują. Jeszcze Polska nie zginęła. Niech żyje Polska...
30 września władze niemieckie przejęły rozgłośnię, nakazały konfiskatę odbiorników i pod groźbą śmierci zakazały Polakom słuchania radia. 1 października 1939 Polskie Radio przeszło do konspiracji.
II WOJNA ŚWIATOWA: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>
IAR/agkm
REKLAMA