Łódzka filmówka na festiwalu w Gdyni

2013-09-04, 11:50

Łódzka filmówka na festiwalu w Gdyni
. Foto: Glow Images/East News

Spotkania z twórcami, prezentacja najlepszych filmów studenckich oraz warsztaty poświęcone technikom montażu- to atrakcje, które przygotowała łódzka szkoła filmowa. Uczelnia chce zaprezentować się na 38. Festiwalu Filmów w Gdyni, którego rozpoczęcie już w najbliższy poniedziałek.

Marzena Bomanowska z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi przypomina, że uczelnia obchodzić będzie w tym roku swoje 65. urodziny.

W specjalnie zaprojektowanym KontenAIRze, który od poniedziałku 9 września stanie w gdyńskim parku Rady Europy będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Prezentowane będą etiudy fabularne, operatorskie oraz dokumentalne i animacje. Na stoisku promocyjnym i wydawniczym przedstawione zostaną publikacje Wydawnictwa PWSFTViT.
W czwartek 12 września w jednej z gdyńskich restauracji zaprezentowana zostanie analiza montażu filmu "Dziewczyna z szafy" w reż. Bodo Koxa. Warsztat poświęcony tajnikom montażu poprowadzą Kox i montażystka Milenia Fiedler. Po jego zakończeniu uczelnia zaprasza na spotkanie "Między nami aktorami", podczas którego przedstawiona zostanie specyfika kształcenia na wydziale aktorskim. Będzie można porozmawiać ze studentami roku dyplomowego oraz absolwentami wydziału. W programie przewidziane są także prezentacje ćwiczeń dotyczące improwizacji aktorskiej.
- Multikinie zaprezentowane zostaną najlepsze filmy studenckie w programie "Szkoła Filmowa przedstawia: mŁodzi absolwenci PWSFTViT". Po projekcjach odbędą się spotkania z twórcami- jak informuje Bomanowska
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna, nazwana początkowo Państwową Wyższą Szkołą Filmową, powstała w roku 1948. Wśród grona pierwszych studentów znaleźli się m.in. Andrzej Munk, Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, a pierwszymi wykładowcami byli Jerzy Bossak i Jerzy Toeplitz. W 1954 roku w szkole studia rozpoczął Roman Polański,a w kolejnych latach na uczelnię trafili znani potem reżyserzy: Witold Leszczyński, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski. Wśród absolwentów uczelni znaleźli się też m.in. Jan Machulski i Małgorzata Szumowska.
Studenci uczą się na wydziałach: aktorskim, operatorskim, reżyserii oraz organizacji sztuki filmowej
PAP/ml

Polecane

Wróć do strony głównej