Niedziela pod znakiem lokalnych referendów
W niedzielę w różnych częściach Polski decydują się losy lokalnych władz.
2013-09-22, 08:17
Posłuchaj
W małopolskiej gminie Rytro odbędzie się głosowanie w sprawie odwołania wójta Władysława Wnętrzaka. Wnioskowała o to Grupa Inicjatywna Referendum z Rytra.
Mieszkańcy mają czas na oddanie głosu między godziną 7.00 a 21.00. Do końca referendum obowiązuje cisza wyborcza.
Maria Zięba z nowosądeckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego przypomina, że referendum będzie ważne, jeżeli udział w nim weźmie nie mniej niż 3/5 z liczby osób, które w 2010 roku wybrały wójta.
Rytro to jedna z najmniejszych gmin w regionie sądeckim. Żyje tutaj niespełna cztery tysiące mieszkańców.
To nie jedyne dziś referendum w Małopolsce. Mieszkańcy wypowiedzą się również podczas głosowania w sprawie podziału gminy Kamienica i utworzeniu nowej gminy Szczawa.
Tymczasem mieszkańcy Janowca w Lubelskiem decydują o przyszłości wójta Tadeusza Koconia. Referendum w Janowcu zostało zarządzone po złożeniu przez mieszkańców ponad 1000 podpisów. Aby się odbyło, potrzeba było niewiele ponad 300.
To już druga próba odwołania włodarza Janowca. Poprzednia przed 9 laty nie udała się, bo była zbyt mała frekwencja.
Pierwsze wyniki głosowania w Janowcu po zamknięciu lokali wyborczych - czyli po 21.00. .
O losie wójta decydują też mieszkańcy gminy Obrazów w Świętokrzyskiem. Uprawnionych do głosowania jest około 5,5 tysiąca osób.
Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Kielcach Adam Michcik poinformował, że w gminie Obrazów działa 5 obwodów głosowania.
Michcik dodał, że członkowie komisji przeszli stosowne szkolenia.
Aby referendum było ważne, muszą wziąć w nim udział 1372 osoby. Lokale wyborcze będą czynne do godziny 21.00.
We Fromborku w województwie warmińsko-mazurskim odbywa się w niedzielę druga tura przedterminowych wyborów burmistrza. W pierwszej turze przed niespełna dwoma tygodniami startowało siedmioro kandydatów. Najwięcej głosów zdobyli Henryk Bakinowski i Małgorzata Wrońska i to oni rywalizują o fotel burmistrza.
Mieszkańcy podfromborskich wsi będą głosować w urzędzie miasta i gminy, a wyborcy z terenu miasta w szkole podstawowej. Głosowanie potrwa do 22:00.
Kandydat, który otrzyma najwięcej głosów, będzie rządził Fromborkiem do przyszłorocznych wyborów samorządowych.
Wybory we Fromborku ogłoszono po tym, jak poprzednia burmistrz zrezygnowała z pełnienia tej funkcji. Została prawomocnie skazana za przestępstwo urzędnicze i niedługo potem poinformowała radnych, że odchodzi na emeryturę. Radni podjęli uchwałę o wygaśnięciu jej mandatu. Od 19 lipca miastem zarządza komisarz Marek Misztal.
REKLAMA
IAR, bk
REKLAMA