more_horiz
Wiadomości

Pielgrzymka do Asyżu. Papież Franciszek apeluje o pokój

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 14:00
Wezwanie o pokój z miasta pokoju. Papież Franciszek wezwał w Asyżu, żeby ustały konflikty zbrojne, szczególnie na Bliskim Wschodzie.
Audio
  • Papież podczas mszy w Asyżu mówił o zgodzie i pokoju. Relacja Marka Lehnerta (IAR).
  • Wołanie o pokój popłynęło z Asyżu. Relacja z Asyżu Wojciecha Cegielskiego (IAR).
Papież w Asyżu
Papież w AsyżuFoto: EPA/ANDREAS SOLARO

- Usłyszmy wołanie tych, którzy płaczą, cierpią i umierają z powodu przemocy, terroryzmu i wojny, w tak bardzo umiłowanej przez świętego Franciszka Ziemi Świętej, w Syrii, na całym Bliskim Wschodzie, na całym świecie - mówił Franciszek.

W trakcie homilii papież podkreślił, że patron jego pontyfikatu jest idealnym przykładem człowieka, który zbliżył się do Jezusa. Zaznaczył, że pokój franciszkański wiąże się z pokorą. - Przykazania - Miłujcie się wzajemnie, tak jak ja Was umiłowałem - nie można nieść z arogancją, z niezdrową dumą. Można je nieść jedynie z łagodnością i pokorą serca - wyjaśniał.

W czasie mszy w Asyżu papież apelował też o poszanowanie dla każdej istoty ludzkiej. - Człowiek nie jest instrumentem bożków, które sobie tworzymy. Harmonia i pokój - Franciszek był człowiekiem tych wartości. Z tego miasta, miasta pokoju, powtarzam z mocą i łagodnością miłości: szanujmy stworzenie. - wezwał.

W piątek Kościół katolicki wspomina świętego Franciszka z Asyżu, który jest także patronem Włoch. - Módlmy się za naród włoski, aby każdy zawsze pracował dla dobra wspólnego, bardziej patrząc na to, co łączy, niż na to, co nas dzieli - apelował papież.

Wizyta papieża Franciszka w Asyżu zakończy się wieczorem. Przed południem Ojciec Święty spotkał się z ubogimi i niepełnosprawnymi, modlił się także przy grobie swojego patrona.

Ludzie zachwyceni Franciszkiem

Pielgrzymi, którzy uczestniczyli w mszy byli zachwyceni słowami papieża. - On daje nam prosty przekaz, jak żyć, być skromnym, kochać bliźniego i odrzucić bogactwo. Na pewno podbił dusze Polaków. Tak jak Jan Paweł II, tak samo i Franciszek stanie się nam bliskim - mówi specjalnemu wysłannikowi Polskiego Radia pani Hanna, która przyjechała do Asyżu z Gdańska.

Razem z papieżem Franciszkiem mszę w Asyżu odprawiało 250 księży, w tym ośmiu kardynałów. Po południu papież spotka się z duchowieństwem oraz z młodzieżą z regionu Umbria. Wieczorem odleci do Watykanu.

''

IAR/MP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem