more_horiz
Wiadomości

30 lat od przyznania pokojowego Nobla Lechowi Wałęsie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 07:44
Mija 30. rocznica przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie. Uhonorowano go między innymi za próbę zapoczątkowania dialogu między "Solidarnością" a komunistycznymi władzami.
Audio
  • Mija 30. rocznica przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie. Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR).
Lech Wałęsa
Lech WałęsaFoto: Instytut Lecha Wałęsy

Komitet Noblowski uznał też Lecha Wałęsę za wyraziciela tęsknoty za wolnością i pokojem, która (...) istnieje niepokonana we wszystkich narodach świata. W czasach, w których odprężenie i pokojowe rozwiązywanie konfliktów są bardziej potrzebne niż kiedykolwiek wcześniej, wysiłek Wałęsy jest zarówno natchnieniem, jak i przykładem - głosiło uzasadnienie.

Wałęsa laureatem pokojowego Nobla. Serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Do Polski wiadomość o przyznaniu pokojowego Nobla Lechowi Wałęsie dotarła dzięki Radiu Wolna Europa - wspomina w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Małgorzata Kidawa-Błońska. Posłanka PO pamięta dwa uczucia: wzruszenie i dumę.
Tamta decyzja była ważna - mówi IAR szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Wyjaśnia, że wzmacniała naszą drogę do wolności. Polityk dodaje, że postępowanie Lecha Wałęsy, szczególnie dziś, jest trudne do jednoznacznej oceny. Błaszczak nie ma wątpliwości, co do zasług Lecha Wałęsy z czasów PRL. Krytykuje natomiast jego działalność jako prezydenta i późniejszą.
Szef SLD Leszek Miller ubolewa, że były prezydent nie jest wystarczająco doceniany w Polsce. - Nikt nie jest prorokiem we własnym kraju - mówi lider Sojuszu. I podkreśla, że roli Wałęsy nie da się wymazać z naszej historii.
Lech Wałęsa zawsze pozostanie legendą robotnika, który skruszył komunizm - podkreśla szef klubu PSL Jan Bury. Zwraca też uwagę, że w minionych 30 latach nie było chyba człowieka, który zrobiłby tyle nie tylko dla Polski, ale i naszej części Europy. To tu wszystko się zaczęło, dopiero potem runął Mur Berliński, upadło całe imperium sowieckie - mówi.
Nagrodę w imieniu Lecha Wałęsy odebrała żona Danuta i trzynastoletni wówczas syn Bogdan. Komunistyczne władze nie wydały paszportu przywódcy "Solidarności".

IAR/MP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem