more_horiz
Wiadomości

Eksperci ostrzegają: długotrwały stres w pracy szkodzi zdrowiu!

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 12:34
Bóle mięśni i kręgosłupa, choroba wrzodowa układu pokarmowego, depresje, nerwice, uzależnienia, a nawet nowotwory mogą być efektem chronicznego stresu w pracy - mówili eksperci podczas konferencji zorganizowanej przez region śląsko-dąbrowski NSZZ "Solidarność".
Eksperci ostrzegają: długotrwały stres w pracy szkodzi zdrowiu
Foto: Glow Images/East News

Podczas piątkowej konferencji w Katowicach poruszano temat przyczyn, skutków i profilaktyki zagrożeń psychospołecznych w pracy.

Jak podkreślił dr Mateusz Warchał z Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu krótkotrwały stres nie jest większym problemem. Stres wywołany np. nowym zadaniem w pracy, nawet jeśli trudnym i sprawiającym kłopoty, jest naturalnym zjawiskiem i działa mobilizująco.

"Problemem są natomiast takie warunki pracy, które przekraczają możliwość radzenia sobie, są zupełnie atypowe dla naszego organizmu, dla naszej homeostazy. Polecenia przełożonych, system i organizacja czasu pracy, wielozadaniowość - to czynniki, które najbardziej wpływają na różnego rodzaju dysfunkcje" - powiedział.

Dr Warchał zaznaczył, że objawy fizjologiczne stresu, które rzutują na zdrowie pracownika i jego sferę psychologiczną, powodują zmęczenie, dekoncentrację, brak uwagi i czynniki, które mogą się przyczyniać do pogorszenia jakości pracy i wypadków.

Ocenia, że najbardziej stresujące zawody to te, w których pracownik oprócz relacji z przełożonymi i kolegami z pracy, ma kontakt z klientami, np. w przypadku bankowości i handlu. Do stresujących prac zalicza się również policję.

Jadwiga Stawnicka z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prowadziła badania na temat komunikacji w policji. Przez rok uczestniczyła w policyjnych patrolach, jako obserwator, a na konferencji mówiła o narażeniu na agresję werbalną i sposobach radzenia sobie z nią.

Jak przekonywała, na agresję werbalną można się uodpornić. "Jeśli ją poznamy i jesteśmy w stanie nie reagować, uznając, że nas to nie dotyczy, nie denerwujemy się, nie przeżywamy stresu. Najgorzej jeśli mamy atak, kontratak, który budzi znów agresję, i to może być łańcuch bez końca. Na agresję należy reagować w sposób chłodny i neutralny, a wewnętrznie nie przyjmować jej do siebie" - mówiła językoznawczyni.

Dr Krzysztof Hus "Należy uzupełniać szkolenia z zakresu bhp właśnie, uczulając pracowników na sytuacje, w których stres powstaje, mówiąc też o tym, w jaki sposób ewentualnie sobie z nim radzić" - powiedział. "Sytuacja na rynku pracy i konsekwencje tego dla życia w rodzinie na pewno będą narastać, szczególnie jeżeli będziemy stosowali coraz powszechniej elastyczne formy zatrudniania" - ocenił Hus.

Zobacz także

Zobacz także