X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Eksperci ostrzegają: długotrwały stres w pracy szkodzi zdrowiu!

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 12:34
Bóle mięśni i kręgosłupa, choroba wrzodowa układu pokarmowego, depresje, nerwice, uzależnienia, a nawet nowotwory mogą być efektem chronicznego stresu w pracy - mówili eksperci podczas konferencji zorganizowanej przez region śląsko-dąbrowski NSZZ "Solidarność".
Eksperci ostrzegają: długotrwały stres w pracy szkodzi zdrowiu
Foto: Glow Images/East News

Podczas piątkowej konferencji w Katowicach poruszano temat przyczyn, skutków i profilaktyki zagrożeń psychospołecznych w pracy.

Jak podkreślił dr Mateusz Warchał z Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu krótkotrwały stres nie jest większym problemem. Stres wywołany np. nowym zadaniem w pracy, nawet jeśli trudnym i sprawiającym kłopoty, jest naturalnym zjawiskiem i działa mobilizująco.

"Problemem są natomiast takie warunki pracy, które przekraczają możliwość radzenia sobie, są zupełnie atypowe dla naszego organizmu, dla naszej homeostazy. Polecenia przełożonych, system i organizacja czasu pracy, wielozadaniowość - to czynniki, które najbardziej wpływają na różnego rodzaju dysfunkcje" - powiedział.

Dr Warchał zaznaczył, że objawy fizjologiczne stresu, które rzutują na zdrowie pracownika i jego sferę psychologiczną, powodują zmęczenie, dekoncentrację, brak uwagi i czynniki, które mogą się przyczyniać do pogorszenia jakości pracy i wypadków.

Ocenia, że najbardziej stresujące zawody to te, w których pracownik oprócz relacji z przełożonymi i kolegami z pracy, ma kontakt z klientami, np. w przypadku bankowości i handlu. Do stresujących prac zalicza się również policję.

Jadwiga Stawnicka z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prowadziła badania na temat komunikacji w policji. Przez rok uczestniczyła w policyjnych patrolach, jako obserwator, a na konferencji mówiła o narażeniu na agresję werbalną i sposobach radzenia sobie z nią.

Jak przekonywała, na agresję werbalną można się uodpornić. "Jeśli ją poznamy i jesteśmy w stanie nie reagować, uznając, że nas to nie dotyczy, nie denerwujemy się, nie przeżywamy stresu. Najgorzej jeśli mamy atak, kontratak, który budzi znów agresję, i to może być łańcuch bez końca. Na agresję należy reagować w sposób chłodny i neutralny, a wewnętrznie nie przyjmować jej do siebie" - mówiła językoznawczyni.

Dr Krzysztof Hus "Należy uzupełniać szkolenia z zakresu bhp właśnie, uczulając pracowników na sytuacje, w których stres powstaje, mówiąc też o tym, w jaki sposób ewentualnie sobie z nim radzić" - powiedział. "Sytuacja na rynku pracy i konsekwencje tego dla życia w rodzinie na pewno będą narastać, szczególnie jeżeli będziemy stosowali coraz powszechniej elastyczne formy zatrudniania" - ocenił Hus.

Zobacz więcej na temat: konferencja praca zdrowie

Czytaj także

Bangladesz: 600 pracowników zakładów odzieżowych zatruło się w pracy

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 19:39
Pracownicy Starlight Sweaters w Gazipurze na przedmieściach stolicy Bangladeszu Dhaki zachorowali po wypiciu zakładowej wody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd naprawia błąd. Rodziny chorych odzyskają pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 13:03
O nowe świadczenie pielęgnacyjne będzie mógł wystąpić każdy opiekun niepełnosprawnego. Wysokość świadczenia będzie uzależniona od poziomu niesamodzielności. Określi ją specjalna pięciostopniowa skala - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Palacze papierosów przynoszą straty swoim firmom

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 11:05
Statystyczny palacz papierosów przynosi rocznie 2 tys. euro strat swojej firmie - wynika z badań hiszpańskiego Stowarzyszenia Bezpieczeństwa Pracy FREMAP. Nie tylko dlatego, że wychodzi na papierosa i opuszcza miejsce pracy, ale też dlatego, że choruje częściej od niepalących.
rozwiń zwiń