Prawa człowieka w filmie - Festiwal Filmowy w Rzeszowie
W czwartek rozpocznie się VII Objazdowego Festiwalu Filmowego "Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie". Składa się na niego 27 filmów, nagradzanych na wielu światowych wydarzeniach.
2013-10-23, 14:00
Tak jak sugeruje nazwa festiwalu, wszystkie filmy w nim pokazane będą poruszać temat praw człowieka, głównie w charakterze dokumentalnym. Goścmi specjalnymi będą przedstawiciele Amnesty International oraz Helsińskiej Fundacji Prawa Człowieka.
W trakcie trzech dni trwania festiwalu oprócz filmów polskich reżyserów będzie można zobaczyć również filmy m.in. z Meksyku, Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Francji, Kambodży, USA, Libanu, Kuby i Portugalii.
Projekcje filmów, przygotowane w ramach festiwalu "Watch Docs" będzie można zobaczyć w siedzibie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji oraz w rzeszowskim WDK oraz w kościele ojców Dominikanów.
REKLAMA
Tradycyjnie imprezie towarzyszyć będą wykłady na temat praw człowieka oraz warsztaty antydyskryminacyjne. Tematem warsztatów będą m.in. podstawowe mechanizmy ochrony jednostki w ramach Rady Europy oraz mechanizmy powstawania i funkcjonowania dyskryminacji. Zajęcia poprowadzą Maciej Sopyło z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Janusz Niedbał z Amnesty International Polska.
"Filmy nie obalają nieludzkich reżimów i rzadko bezpośrednio wpływają na bieg wypadków w życiu społeczeństw. Są jednak jednym z najpotężniejszych czynników kształtujących nasze wyobrażenia, poglądy i wrażliwość" - podkreślają organizatorzy festiwalu.
W drugim dniu festiwalu odbędzie się debata "Prawa Człowieka Europejczyków, a reszty świata?", z udziałem Janusza Niedbała, pracowników naukowych uczelni-gospodarza, uczniów szkół średnich i studentów.
W programie festiwalu znajdzie się też "Wieczór z podróżnikami", w czasie którego uczestnicy imprezy spotkają się z Grzegorzem Królem z redakcji strony internetowej poświęconej podróżom peron4.pl i rzeszowskim podróżnikiem Januszem Witkiem. Opowiedzą oni o swoich podróżach do Irackiego Kurdystanu, czy słynną amerykańską Route 66.
REKLAMA
Wstęp na wszystkie projekcje i imprezy towarzyszące będzie bezpłatny.
Ogólnopolski Objazdowy Festiwal Filmowy "Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie" organizowany jest od 2003 roku przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Społecznym Instytutem Filmowym.
Przez 8 lat "Watch Docs" zaprezentował polskiej publiczności 507 tytułów. Jak podają organizatorzy, co roku seanse gromadzą około 70 tys. widzów w całej Polsce.
Nazwa "Watch Docs" została zainspirowana rolą, jaką odgrywają organizacje pozarządowe, które "patrzą władzy na ręce". W języku angielskim jest na takie instytucje określenie watchdogs (pies stróżujący). W 2006 roku festiwal został przemianowany za sprawą gry słownej - watch docs, czyli oglądaj filmy dokumentalne.
REKLAMA
cł
REKLAMA