Nowości księgarskie w jednej cenie? Będzie nowa ustawa
Polska Izba Książki przygotowuje ustawę o książce. Jej głównym założeniem jest zrównanie cen na nowości, uratowanie upadających księgarń i zwiększenie liczby sprzedanych egzemplarzy.
2013-10-29, 07:22
Posłuchaj
Według projektu stała cena książki ustalona przez wydawcę lub importera obowiązywałaby przez 1,5 roku - mówi minister kultury Bogdan Zdrojewski.
- Oczywiście utrzymanie sztywnych cen nowości książkowych nie jest możliwe. Natomiast należy się nad takimi modelami, które sprawdziły się w innych państwach zastanowić, aby książka która właśnie wchodzi na rynek przez pewien czas posiadała ustaloną cenę adekwatną do kosztów. Miałoby to pokonywać pewną barierę, przede wszystkim piractwa - dodaje Zdrojewski.
Grzegorz Gauden - dyrektor Instytutu Książki chwali pomysł ustawy, jednak zauważa, że stała cena może przynieść odwrotny efekt od zamierzonego.
- Ja się obawiam niesłychanej koncentracji i rynku dsytrybucji ksiązki w Polsce. To doprowadzi do wybicia małych wydawnictw i to spowoduje, że oferta małych wydawnictw będzie szalenie zubożona , a debiutanci będą mieli ogromne kłopoty, żeby się pojawić - dodał Gauden.
Jak wynika z badań Biblioteki Analiz i Polskiej Izby Książki w ubiegłym roku sprzedano ponad 107 milionów książek. To o 37 milionów mniej niż 3 lata temu. Maleje również liczba księgarń. W 2010 roku było ich prawie 2, 5 tysiąca.
Na przełomie dwóch lat upadło lub zostało zlikwidowanych ponad 600. Szczegóły projektu ustawy o książce mają być znane pod koniec listopada. Stałe ceny na nowości wydawnicze obowiązują w wielu krajach europejskich, między innymi we Francji, Niemczech, Austrii, Grecji, Hiszpanii i Włoszech.
REKLAMA
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR/MP
REKLAMA