Raport Fundacji Sorosa: amerykańscy lekarze brali udział w torturach
Amerykańscy wojskowi lekarze i pielęgniarki uczestniczyli w torturach więźniów oskarżanych o terroryzm - raport o takiej treści opublikowała Fundacja Otwarte Społeczeństwo George'a Sorosa. Według rzecznika Pentagonu oskarżenia są “zupełnie absurdalne”.
2013-11-04, 12:49
Z raportu, o którym poinformowała w poniedziałek BBC, wynika, że proceder trwa nieprzerwanie od ogłoszenia wojny z terroryzmem.
Prace nad raportem trwały dwa lata i brali w nich udział liczni eksperci z dziedziny wojskowości, ochrony zdrowia, etyki i prawa. W badaniach współuczestniczył amerykański Instytut Medycyny.
Z dokumentu wynika, że do pierwszych przypadków tortur, w których asystował personel medyczny dochodziło już w amerykańskich więzieniach na terenie Afganistanu. Do udziału lekarzy i pielęgniarek w torturach dochodziło także w amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie i na terenie tajnych więzień CIA, które powstały w trakcie amerykańskiej wojny z terroryzmem po 11 września 2001 roku.
Twórcy raportu chcą przeprowadzenia śledztwa
Współautor raportu Leonard Rubenstein powiedział BBC, że dokument ujawnia "przypadki tortur i znieważania więźniów przez personel medyczny w Guantanamo i innych miejscach". W jego ocenie CIA i ministerstwo obrony "zmieniły etyczne standardy, aby ułatwić uczestnictwo lekarzy i pielęgniarek w znieważaniu przetrzymywanych. Ten proceder nadal istnieje" - podkreślił Rubenstein.
Raport stwierdza, że mimo zakazu korzystania z takich tortur jak podtapianie personel medyczny jest nadal wykorzystywany między innymi do przymusowego karmienia osób podejrzanych o terroryzm.
Twórcy dokumentu apelują do amerykańskich władz o przeprowadzenie dokładnego śledztwa w tej sprawie.
Rzecznik departamentu obrony, J.Todd Breasseale powiedział telewizji NBC, że oskarżenia są “zupełnie absurdalne ”.
PAP/NBC News/agkm
REKLAMA
REKLAMA