more_horiz
Wiadomości

Kłopoty indyjskiej sondy. Inżynierowie: znów jest na kursie na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 11:47
Specjaliści Indyjskiej Agencji Kosmicznej twierdzą, że rozwiązali problem techniczny, jaki pojawił się w związku z wysłaniem sondy Mangalyaan na Marsa.
Sonda Mangalyaan
Sonda MangalyaanFoto: Nesnad/Wikimedia Commons/CC

W poniedziałek okazało się, że zawiódł silnik i statek nie osiągnął prawidłowej orbity okołoziemskiej. Indyjscy inżynierowie twierdzą, że zwiększyli prędkość i sonda jest już na właściwej trajektorii.

5 listopada z kosmodromu Sriharikota nad Zatoką Bengalską wystartowała pierwsza indyjska sonda. Mangalyaan ma dotrzeć w pobliże Marsa w połowie przyszłego roku. Nie będzie lądować, ale poszuka w marsjańskiej atmosferze metanu. Na Ziemi gaz ten produkują żywe organizmy.
Indyjska Agencja Kosmiczna jest czwartą, która wysłała sondę na Marsa. W przygotowaniach do lotu brało udział około tysiąca naukowców. Jeśli misja się powiedzie, Indie dołączą do ekskluzywnego, tworzonego przez Rosję, Stany Zjednoczone i Unię Europejską, grona, które prowadzi badania Marsa.
NAUKA w portalu polskieradio.pl >>>

Mars to czwarta według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jej nazwa pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny - Marsa. Zawdzięcza ją swej barwie, która przy obserwacji z Ziemi wydaje się być rdzawo-czerwona i kojarzyła się starożytnym z pożogą wojenną.

Wokół Marsa krążą obecnie trzy sztuczne satelity, 2001 Mars Odyssey, Mars Express i Mars Reconnaissance Orbiter. Na powierzchni są aktywne łaziki Opportunity misji Mars Exploration Rover i Curiosity misji Mars Science Laboratory oraz kilka innych, nieaktywnych, lądowników z zarówno udanych, jak i nieudanych misji.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, Wikipedia, kk

''

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem