ZNP kontynuuje protest nauczycieli
Akcja będzie polegać na oflagowaniu oraz oplakatowaniu placówek oświatowych. Związkowcy mają się spotykać z posłami, przedstawicielami samorządu terytorialnego i różnego rodzaju organizacji pozarządowych, aby przekonać ich do swoich racji.
2013-11-26, 18:32
Posłuchaj
Jeśli jednak Sejm nie przegłosuje poprawek do projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty, o jakie apeluje Związek, ten zapowiada radykalizację działań.
Prezes ZNP Sławomir Broniarz wyjaśnił IAR, że na razie trwają rozmowy z przedstawicielami rządu i parlamentarzystami. - Dzisiaj nie wchodzimy w spór zbiorowy z rządem, ponieważ liczymy, że negocjacje przyniosą zadowalający nas rezultat. Jeśli jednak okazało, że parlament nie zrozumie naszych intencji to nie pozostanie nam nic innego jak zradykalizować nasze działania. Zmuszeni będzimy wejść w spór zbiorowy z rządem - powiedział
Według ZNP, prace nad ustawą powinny się zakończyć 6 grudnia, dlatego najbliższe posiedzenie prezydium Zarządu Głównego ZNP zostało zwołane na 10 grudnia. Wtedy też podjęte zostaną dalsze decyzje o przebiegu akcji protestacyjnej. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się wycofania niektórych zapisów z projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty.
Chodzi między innymi o zapisy umożliwiające przekazywanie szkół przez samorządy osobom prawnym i fizycznym, w tym związkom komunalnym, bez względu na liczbę uczniów.
ZNP krytykuje także propozycję zatrudniania w przedszkolach osób niebędących nauczycielami oraz zatrudnianie w szkołach nauczycieli, jako osoby wspomagające, na podstawie przepisów kodeksu pracy, a nie Karty Nauczyciela.
Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego, zmiany te prowadzą do komercjalizacji publicznej oświaty oraz godzą też w status prawny nauczycieli. Dlatego też w sobotę wyszli na ulice Warszawy. W manifestacji wzięło udział około 20 tysięcy nauczycieli. Premier Donald Tusk zapewniał , że wspólnie uda się "dojść do ładu", jeśli chodzi o zmiany w ustawie o systemie oświaty.
pjk/iar
REKLAMA