Wybuch gazu w Jankowie Przygodzkim. Odznaczenia dla strażaków
14 ratowników PSP i strażaków-ochotników, którzy szczególnie wyróżnili się w czasie akcji w Jankowie Przygodzkim (Wielkopolskie), gdzie w listopadzie zapalił się gazociąg, zostali w poniedziałek wyróżnieni przez szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza.
2013-12-09, 15:36
13 osób - w tym troje dzieci - trafiło z obrażeniami do szpitala. W wyniku eksplozji zniszczeniu uległo kilkanaście budynków mieszkalnych i gospodarskich. Do rozbiórki przeznaczone są dwa budynki mieszkalne i cztery gospodarcze. Kilka wymaga kapitalnego remontu. Część domów nie ma dachów.
Czytaj<<<Wielki pożar w Jankowie Przygodzkim. Znamy przyczyny wybuchu gazu>>>
"Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej"
Podczas poniedziałkowej uroczystości w MSW 12 strażaków PSP i OSP otrzymało odznaki "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej". Są one nadawane osobom, które wykazały ofiarność i odwagę w bezpośrednich działaniach ratowniczo-gaśniczych m.in. w czasie pożaru lub klęski żywiołowej. Odznaki (złotą, srebrną i brązową) nadaje minister spraw wewnętrznych na wniosek komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. Dwóch kolejnych ratowników awansowano na wyższe stopnie służbowe.
REKLAMA
- Wykazaliście się męstwem, zmniejszając rozmiary tragedii, ratując ludzkie życie tam gdzie było to możliwe. Była to skrajnie trudna technicznie sytuacja, ryzykowna akcja perfekcyjnie przeprowadzona - mówił do wyróżnionych Sienkiewicz. - Zdaję sobie sprawę z tego, jaka to była ciężka akcja. Ona po raz kolejny udowodniła, że system ratownictwa w kraju, zbudowany zarówno na Państwowej Straży Pożarnej jak i na Ochotniczych Strażach Pożarnych, jest jednym z fundamentów, filarów państwa i bezpieczeństwa obywateli.
"Za tym potencjałem idą ludzie"
Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz podziękował strażakom bezpośrednio zaangażowanym w akcję w Jankowie Przygodzkim. Podkreślił, że w ostatnich latach na system ratowniczo-gaśniczy płyną coraz większe środki finansowe pochodzące a także fundusze z Unii Europejskiej. - To wzbogaca potencjał technologiczny straży pożarnej, ale za tym potencjałem idą ludzie - powiedział Leśniakiewicz.
W szpitalach w Ostrowie Wlkp. i w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich przebywają jeszcze trzy osoby poszkodowane w pożarze. Dwie rodziny, które straciły dach nad głową, skorzystały z lokali zastępczych. Kolejne rozważają przeprowadzkę do czasowych kwater.
TVN24/x-news
REKLAMA
W miejscu pożaru odtworzono już sieć energetyczną, gazową i wodociągową. Na pomoc dla pogorzelców zebrano ponad 730 tys. zł, które wpłynęły na konto gminy. Cały czas wpływają kolejne pieniądze od instytucji i osób prywatnych. Środki są sukcesywnie przekazywane potrzebującym.
Awarii uległ gazociąg relacji Gustorzyn-Odolanów wybudowany w roku 1977 o ciśnieniu 5,4 MPa. Zdarzenie miało miejsce w rejonie budowy nowego gazociągu, który nie był jeszcze oddany do eksploatacji i nie przesyłał gazu. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP,IAR,kh
REKLAMA
REKLAMA