more_horiz
Wiadomości

Jedni chwalą, drudzy krytykują. WOŚP dzieli polityków

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 18:20
Dla jednych szlachetna akcja charytatywna. Dla innych - jedna z wielu zbiórek pieniędzy zorganizowana przy ogromnym wsparciu państwa. Politycy są podzieleni w ocenach efektów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Audio
Szef Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak
Szef Fundacji WOŚP Jerzy OwsiakFoto: PAP/Tomasz Gzell

Trwa 22. Finał WOŚP. "Na ratunek" - to hasło tegorocznej kwesty, podczas której są zbierane pieniądze na sprzęt dla dziecięcej medycyny ratunkowej oraz dla oddziałów geriatrycznych. W finale uczestniczy 120 tys. wolontariuszy, blisko 1,8 tys. sztabów, w tym 51 zagranicznych. Fundacja przygotowała 35 mln serduszek dla darczyńców.

22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. WOŚP gra dla dzieci i seniorów [relacja na żywo] >>>

WOŚP krytykuje Jacek Kurski. Eurodeputowany Solidarnej jest w stanie zaakceptować propagowanego przez Jerzego Owsiaka hasła "Róbta co chceta". Polityk twierdzi, że przeceniamy znaczenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jacek Kurski wyliczył, że WOŚP przeznacza 34 miliony na sprzęt - z 50 milionów, które zbiera. Budżet NFZ wynosi tymczasem 68 miliardów złotych, czyli dwa tysiące razy więcej.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Zobacz serwis specjalny WOŚP >>>

Adam Hofman z PIS twierdzi, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie jest w stanie poprawić wizerunku ministra zdrowia. - Polacy jednego dnia zrzucają się na problemy służby zdrowia, ale co miesiąc wszyscy płacą na NFZ i te składki są marnowane przez urzędników i samego ministra - powiedział Hofman.

Źródło: TVN24/x-news

Poseł Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu nie potrafi zrozumieć, jak politycy prawicy mogą krytykować akcję charytatywną. - To są podli ludzie, którzy nie rozumieją tej idei - przekonuje poseł. Doradca prezydenta, profesor Tomasz Nałęcz podkreśla, że akcja ma przede wszystkim walor wychowawczy, czego chyba nie dostrzegają przeciwnicy Jerzego Owsiaka.

WOŚP gra dla dzieci i dorosłych

Zebrane podczas 22. Finału pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na wyposażenie oddziałów dziecięcej medycyny ratunkowej, np. na wielonarządowe tomografy komputerowe z możliwością znieczulenia do badania młodszych i pobudzonych dzieci, RTG przyłóżkowe, radiologiczne stacje diagnostyczne, aparaty USG.

Wesprzyj WOŚP i zgarnij gigantyczną Czwórkę>>>

W tym roku WOŚP po raz drugi zbiera pieniądze na rzecz godnej opieki medycznej dla seniorów. W ramach środków z zeszłorocznego Finału Fundacja wyposażyła wszystkie istniejące w Polsce oddziały geriatryczne i gotowa jest wesprzeć w ten sam sposób każdy nowy oddział, który będzie miał kontrakt z NFZ.

IAR/PAP/aj

Zobacz także

Zobacz także