more_horiz
Wiadomości

Cadillac Piłsudskiego będzie uświetniał uroczystości państwowe

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 10:30
Kancelaria Prezydenta będzie wystawiała zabytkowe auto przed Belwederem przy okazji świąt państwowych.
Audio
  • Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT o remoncie cadillaca marszałka Piłsudskiego (IAR)
Cadillac V8 z 1934 roku z kuloodpornymi szybami, który przygotowany był dla marszałka Piłsudskiego
Cadillac V8 z 1934 roku z kuloodpornymi szybami, który przygotowany był dla marszałka PiłsudskiegoFoto: PAP/Tomasz Gzell

Samochód z 1934 roku miał kuloodporne szyby i odpowiedni kształt, aby schorowany marszałek nie musiał się schylać przy wsiadaniu. Józef Piłsudski nie zdążył się nim nacieszyć - bo zmarł wkrótce po tym, jak auto dotarło do Polski.

Teraz w Poznaniu trwa remont cadillaca - wyjaśnia w rozmowie z RDC Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Jak dodaje, samochód trzeba rozebrać.
Zamówiono już w Ameryce podobnego cadillaca, który płynie do Polski. Będą z niego wymontowane brakujące części. Po remoncie pojazd będzie sprawny i zabezpieczony. Samochód ma być gotowy na 11 listopada.

Archiwalne dźwięki o Józefie Piłsudskim w serwisie - Radia Wolności >>>

Cadillac Fleetwood Special Passenger Limousine był opancerzony, miał kuloodporne szyby i ponadstandardowe wyposażenie wnętrza. Mógł rozpędzić się najwyżej do 100 km/h, głównie z uwagi na masę. Palił ok. 30 litrów benzyny na sto kilometrów. Cadillac kosztował ok. 70 tys. zł. W tamtych czasach za podobną kwotę można było kupić ok. 12 polskich fiatów 508.
Gdy marszałek zobaczył nowy samochód miał powiedzieć: "Trumnę mi tu szykujecie". Właśnie z powodów zdrowotnych, Piłsudski nigdy nie skorzystał z auta. Po śmierci marszałka wóz pozostał w Kolumnie Samochodowej Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych. Obsługiwał też uroczystości państwowe wożąc prezydenckich gości i obcych dygnitarzy. Cadillac spędził wojnę w Rumunii. Został zniszczony - jak się uważa - w drugiej połowie lat 40. XX wieku przez pracowników ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego Polski Ludowej.
Wóz odbudowywany jest z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego.

IAR, PAP, bk

Zobacz także

Zobacz także