Apel o uczczenie pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego: ustaw alarm w komórce

2014-07-14, 18:13

Apel o uczczenie pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego: ustaw alarm w komórce
Powstańcza czujka w ruinach kościoła św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu. Foto: Wikipedia/Jarekt

- Jeśli nie będziesz 1 sierpnia w Warszawie, ustaw alarm w komórce i o godzinie 17.00 uczcij pamięć powstańców - apeluje Jan Ołdakowski. Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego przypomina, że tego dnia minie 70 lat od jednego z najważniejszych wydarzeń w historii XX wieku.

Posłuchaj

Apel Jana Ołdakowskiego o uczczenie pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego: ustaw alarm w komórce/IAR
+
Dodaj do playlisty

- Powstanie Warszawskie łączy mieszkańców stolicy - to wyjątkowy moment i powinien też łączyć wszystkich Polaków - tłumaczy Jan Ołdakowski. Jak dodaje, powstańcy walczyli nie tylko o wolność dla Warszawy, ale całego kraju.
- My powinniśmy o powstaniu dyskutować, a ponieważ mija 70 lat, to tym bardziej warto powrócić do tamtych wydarzeń – podkreśla dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.  - Powstańcy wystąpili w słusznej sprawie, to był czarno-biały konflikt, konflikt dobra ze złem i oni stanęli po dobrej stronie, ale z drugiej strony przegrali i w opowieść o powstaniu jest wpisany ten olbrzymi dramat - mówi.

"Powstanie Warszawskie" - nowa jakość w kinie >>>

"Baczyński" - film o sztuce i o wojnie >>>
Około 350 powstańców przyjedzie na obchody 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. To jedna z ostatnich rocznic, gdy wszyscy żyjący powstańcy będą mogli spotkać się razem w Warszawie. Przyjadą z całego świata między innymi z: USA, Kanady, Australii, Izraela, Gwatemali, Argentyny, Szwecji, Francji, Niemiec, Szwajcarii, Belgii, Danii i Wielkiej Brytanii. Uczestnicy walk z sierpnia 1944 roku mają już ponad 90 lat.
30 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego z byłymi powstańcami spotka się prezydent Bronisław Komorowski, oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Serwis specjalny

Na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego do Warszawy przyjadą także przedstawiciele miast, w których pod koniec wojny wybuchły powstania, będą kombatanci z Paryża i Bańskiej Bystrzycy.
W uroczystościach rocznicowych 1 sierpnia będą uczestniczyć także przedstawiciele Berlina, Londynu i Budapesztu.
Już w tym tygodniu w ramach obchodów rocznicowych odbędzie się premiera książki Piotra Legutki "Jedyne takie Muzeum. Odzyskana pamięć o Powstaniu Warszawskim”.
pp/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej