more_horiz
Wiadomości

Donald Tusk o Ewie Kopacz: siedziała załamana

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 10:20
Dziennikarze TVN nagrali rozmowę Donalda Tuska z minister kultury Małgorzatą Omilanowską. Tusk zdradził w niej m.in. to, że rozmawiał z Ewą Kopacz po konferencji, na której prezentowała swój rząd.
Ewa Kopacz w piątek przedstawiła skład nowego rządu
Ewa Kopacz w piątek przedstawiła skład nowego rząduFoto: PAP/Radek Pietruszka

Kopacz przedstawiła w piątek skład swojego przyszłego rządu. W trakcie prezentacji ministrów przyszła premier pomyliła się i zamiast "minister kultury" powiedziała "minister nauki". - Rozmawiałem z nią później, siedziała załamana. Ale absolutnie załamana - mówił Tusk w rozmowie z Omilanowską.

Minister kultury odpowiedziała Tuskowi odnosząc się do pomyłki Kopacz. - Ja ją pocieszałam, że to bardzo dobrze, bo przynajmniej prasa będzie miała powód, żeby coś o ministrze kultury i ministrze nauki powiedzieć. Tak to w życiu by nie powiedziała ani słowa. Skupiliby się na Schetynie i by się skończyło - stwierdziła.

Rząd Ewy Kopacz

Podczas piątkowej prezentacji Kopacz zadeklarowała, że najważniejszym zadaniem jej rządu będzie odbudowanie zaufania Polek i Polaków. - Jest to możliwe pod jednym warunkiem, że będziemy wymagać od siebie więcej, niż wymagają od nas inni - podkreśliła i zapowiedziała, że będzie "ostrym recenzentem i uważnym obserwatorem" działań ministrów.

Rząd Ewy Kopacz - sylwetki ministrów >>>

Oświadczyła, że stworzyła rząd silnych osobowości, merytorycznie przygotowanych do wypełniania zadań, które przed nimi staną. - Od początku chciałam stworzyć silny rząd, który daje gwarancję poparcia całej PO i odpowiedzialnego koalicjanta. Dokonałam wyboru ludzi, którzy bardzo dobrze wiedzą, że ich codzienna praca jest wyjątkową służbą dla Polaków - mówiła przyszła premier.

Nowym wicepremierem w rządzie Kopacz będzie Tomasz Siemoniak, który pozostanie ministrem obrony narodowej. Tekę wicepremiera zachowa szef PSL Janusz Piechociński, łącząc te obowiązki z funkcją ministra gospodarki.

Źródło: TVN24/x-news

Stanowiska ministrów utrzymało trzynastu ministrów. Największą niespodzianką w składzie rządu jest Grzegorz Schetyna, który został szefem dyplomacji. - Za rok mamy wybory. Co się robi w takich sytuacjach? W takich sytuacjach, mając ludzi kompetentnych i merytorycznych, mówi się: "wszystkie ręce na pokład". Stąd obecność Schetyny w rządzie - tłumaczyła Kopacz. Poinformowała, że dotychczasowy minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odchodzi do Sejmu - jest wspólnym kandydatem koalicji PO-PSL na marszałka.

Nową twarzą rządu będzie też obecny wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, który otrzyma tekę ministra sprawiedliwości. Resortem infrastruktury i rozwoju pokieruje wiceprezes PKP SA Maria Wasiak. Szefową MSW zostanie natomiast posłanka PO Teresa Piotrowska, która - według przyszłej premier - "potrafi rządzić twardą ręką". Będzie to pierwsza kobieta na tym stanowisku. Resortem administracji i cyfryzacji pokieruje poseł PO Andrzej Halicki.

Na swych stanowiskach pozostanie większość dotychczasowych ministrów. Oprócz Piechocińskiego i Siemoniaka, będzie to minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. - Kilka tygodni temu przedstawił bardzo ważny plan dla Polaków - tych chorych Polaków, na najcięższą chorobę, na raka. Dzisiaj ci pacjenci czekają na szybkie działania ministra zdrowia - podkreśliła ustępująca marszałek Sejmu.

Źródło: TVN24/x-news

Resortem edukacji pokieruje w dalszym ciągu Joanna Kluzik-Rostkowska. Bardzo ważną osobą w przyszłym rządzie Kopacz nazwała szefa resortu finansów Mateusza Szczurka. To "strażnik polskich, cennych finansów publicznych" - mówiła. Szefem resortu nauki i szkolnictwa wyższego pozostanie Lena Kolarska-Bobińska, Andrzej Biernat pozostanie ministrem sportu.

W swoich resortach pozostaną też ministrowie: rolnictwa Marek Sawicki, skarbu Włodzimierz Karpiński, kultury Małgorzata Omilanowska, środowiska Maciej Grabowski, pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, a Jacek Cichocki nadal będzie szefem kancelarii premiera. Stanowisko pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania zachowa Małgorzata Fuszara.

W gabinecie Kopacz nie znajdą się, oprócz Sikorskiego oraz Elżbiety Bieńkowskiej (dotychczasowa szefowa MIR będzie komisarzem UE), Marek Biernacki - dotychczas minister sprawiedliwości, Bartłomiej Sienkiewicz - szef MSW i Rafał Trzaskowski - szef MAC. Według nieoficjalnych informacji PAP Trzaskowski ma zostać sekretarzem stanu w MSZ i ministrem ds. europejskich.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

TVN/PAP/aj

Zobacz także

Zobacz także