more_horiz
Wiadomości

Szef MSZ Holandii: nie znaleziono wszystkich ofiar katastrofy boeinga

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 14:34
Szef holenderskiej dyplomacji Bert Koenders, który przybył na Ukrainę na miejsce katastrofy malezyjskiego samolotu, powiedział, że nie wiadomo, czy i kiedy będzie można odnaleźć szczątki ostatnich dziewięciu ofiar.
Transport szczątków ofiar katastrofy boeinga z Charkowa do Holandii
Transport szczątków ofiar katastrofy boeinga z Charkowa do HolandiiFoto: PAP/EPA/SERGEI KOZLOV

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>
- Nie można dziś z pewnością powiedzieć, kiedy i czy będziemy mogli odnaleźć szczątki dziewięciu ostatnich ofiar, lecz zrobimy wszystko co możliwe, w porozumieniu z miejscowymi władzami, aby tak było - zadeklarował minister na konferencji prasowej. Z kolei gubernator obwodu charkowskiego Ihor Bałuta dodał, że w sobotę wysłano do krajów, skąd pochodziły ofiary, pięć kolejnych trumien ze szczątkami.
Minister Koenders dodał, że ma nadzieję, iż szczątki samolotu będą odnalezione, lecz ma świadomość, że z uwagi na sytuację w tym regionie nie wiadomo, kiedy do tego dojdzie.
W piątek przedstawiciele separatystów z Donbasu poinformowali, że w miejscu katastrofy odkryto dalsze szczątki ludzkie. W związku z tym wstrzymane zostały prace nad przewiezieniem wraku boeinga 777.
Według agencji TASS na miejsce katastrofy w niedzielę przyjadą śledczy z Holandii, obserwatorzy OBWE, a także przedstawiciele władz powołanych przez separatystów.

Katastrofa malezyjskiego samolotu na Ukrainie>>>

Boeing 777 Malaysia Airlines (rejs o numerze MH17) lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur został zestrzelony 17 lipca nad wschodnią Ukrainą. Śledztwo w sprawie wypadku prowadzi Holandia. Na jego pokładzie było 298 osób, wszyscy zginęli. Wśród ofiar jest 196 Holendrów, 44 obywateli Malezji, 27 Australijczyków oraz obywatele Indonezji, Niemiec, Belgii, Filipin, Wielkiej Brytanii, Kanady i Nowej Zelandii.

Kijów oraz Zachód twierdzą, że boeing został zestrzelony przez prorosyjskich separatystów rakietą klasy ziemia- powietrze z wyrzutni BUK dostarczonej przez Rosją. Moskwa jednak odrzuca stanowczo te oskarżenia, wskazując na Kijów jako stronę odpowiedzialną za zastrzelenie maszyny.

Rada Bezpieczeństwa Holandii poinformowała przed dwoma dniami, że wrak Boeinga zostanie w najbliższym czasie zabrany z miejsca katastrofy i przewieziony do Holandii. Jak podano, opracowano i uzgodniono plan podniesienia wraku i przekazania do stronie holenderskiej. Obecnie trwają przygotowania do operacji od strony technicznej. Samolot w ramach śledztwa ma być zrekonstruowany.

PAP/IAR/agkm

''

Zobacz także

Zobacz także