more_horiz
Wiadomości

Włochy: coraz mniej studentów pracuje w trakcie studiów

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 10:45
Studenci we Włoszech coraz bardziej odczuwają skutki kryzysu. Według badań, co trzeci młody człowiek nie jest w stanie znaleźć żadnej dorywczej pracy, bo jej po prostu nie ma. Prawie jedna piąta, przyznaję się zaś do tego, że dorabia pracując na czarno.

Sondaż przeprowadzono dla portalu Skuola.net i jego wyniki są dla wszystkich przerażające. Badania wykazały bowiem, że ponad 35 procent studentów bezskutecznie szuka pracy. Nie znajduje jej, bo takich dorywczych zajęć brakuje. To rezultat bezrobocia, wynoszącego we Włoszech ponad 12 procent. Wśród młodzieży do 24 roku życia wskaźnik ten przekroczył 44 procent.
Z kolei 32 procent młodzieży akademickiej nie potrafi pogodzić nauki z pracą i dlatego również nie zarabia. To, jak się podkreśla, duża zmiana, bo przez dekady powszechnym zjawiskiem było łączenie studiów z pracą.
Obecnie natomiast ponad dwie trzecie włoskich studentów w ogóle nie dorabia do studiów i z tego powodu musi pożegnać się z marzeniami o niezależności. Pozostają oni na utrzymaniu rodziców i to często wbrew własnej woli.
Ci nieliczni, którzy pracują na studiach bardzo intensywnie, zarabiają od kilkuset do tysiąca euro miesięcznie. Większość zarabia od 200 do 400 euro wykonując dorywczą pracę, najczęściej jako korepetytorzy i kelnerzy.
kz, PAP

Zobacz także

Zobacz także