more_horiz
Wiadomości

Krystyna Pawłowicz: pigułka „dzień po” pod Trybunał Konstytucyjny

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 11:37
Posłanka PiS uważa, że jeśli sprzedaż pigułek "dzień po" zostałaby uregulowana w rozporządzeniu ministra zdrowia, to należałoby zaskarżyć je do Trybunału Konstytucyjnego.
Krystyna Pawłowicz
Krystyna Pawłowicz Foto: Lukas Plewnia/Wikimedia Commons/CC

- Akt prawny rangi rozporządzenia jest aktem jedynie wykonawczym dla polskiej ustawy. Rozporządzenie nie ma prawa regulować spraw życia, śmierci, małżeństwa, które są materią konstytucyjną i ustawową - mówi prawniczka i posłanka Prawa i Sprawiedliwości w wywiadzie dla "Naszego Dziennika".

Pigułka "dzień po" tylko na receptę. Apel Naczelnej Rady Aptekarskiej>>>

Krystyna Pawłowicz pytana, czy w związku z tą sprawą można mówić o łamaniu ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zauważa, że istnieje groźba powstania tak zwanej szarej strefy prawnej, "prawnego kanału, przez który przepisy ustawy staną się fikcją, w zasadzie będą martwe".

Wszystkie sprawy związane z ochroną życia będą regulowane poza wiedzą lekarzy, państwa, rodziców. Jeśli ów środek ma być rozpowszechniany poza ich kontrolą, to tak naprawdę dojdzie do unieważnienia tej ustawy i zabijania dzieci poza jakąkolwiek kontrolą i ograniczeniami wynikającymi z ustawy - mówi posłanka PiS.

Krystyna Pawłowicz podkreśla, że pigułka "dzień po" to środek na rozluźnienie obyczajów i psucie zdrowia małych dziewczynek. - Podsuwanie im środka, który narusza godność człowieka, jest naruszeniem przepisów ustawy zasadniczej i zwykłej przyzwoitości, a tym bardziej zasad etyki lekarskiej - mówi parlamentarzystka PiS.

Według rządowych zapowiedzi w Polsce pigułka "dzień po" będzie dostępna bez recepty dla osób powyżej 15. roku życia.

EllaOne to produkt antykoncepcyjny przeznaczony do stosowania w przypadkach nagłych, np. gdy stosowana antykoncepcja zawiodła. Środek został dopuszczony do obrotu w UE w 2009 r. Substancja czynna preparatu łączy się z receptorami progesteronu - hormonu, który wpływa na wystąpienie owulacji i przygotowanie wyściółki macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Działając na receptory progesteronowe, preparat zapobiega ciąży, głównie zapobiegając owulacji lub opóźniając ją. Cena jednej tabletki na receptę wynosi powyżej 120 zł.

IAR, to

Zobacz także

Zobacz także