more_horiz
Wiadomości

Zakazy wyprowadzania psów niezgodne z prawem. Jest decyzja sądu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 06:55
Ustawianie tabliczek z zakazem wyprowadzania zwierząt w parkach czy na placach zabaw jest niezgodne z prawem - uznały sądy administracyjne. To ogranicza prawa właścicieli psów - pisze "Gazeta Wyborcza".
Zakazy wyprowadzania psów niezgodne z prawem. Jest decyzja sądu
Foto: freeimages.com

Wyrok o usunięciu takich tabliczek dotyczy na razie tylko dolnośląskiego Wołowa, ale decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego otwiera furtkę do zniesienia zakazów w całym kraju.

- Miłośnicy psów mogą, powołując się na powyższe orzeczenia, w różnych gminach starać się o stwierdzenie nieważności regulaminów z takimi zakazami - mówi sędzia Mirosława Rozbicka-Ostrowska z WSA we Wrocławiu. Jak dodaje, jeśli gminy nie zareagują albo odmówią, pozostaje droga sądowo-administracyjna.

Radni w Wołowie wprowadzili zakazy, argumentując to troską o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci,  które narażone są na kontakt z psimi odchodami i pogryzienia. Ich uchwałę skontrolował wojewoda i uznał, że jest niezgodna z prawem. W jego opinii kwestie te reguluje już ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, który przyznał rację wojewodzie. Radni dalej walczyli o utrzymanie zakazu, ale przegrali też w NSA.

Sądy uznały, że zakaz to środek nadmiernie ograniczający swobodę poruszania się i przebywania w określonym miejscu, a porządek pozwala zachować prawo, które nakłada na posiadaczy psów obowiązek sprzątania po nich.

PAP/Gazeta Wyborcza/fc

Zobacz także

Zobacz także