more_horiz
Wiadomości

Stosunki z Rosją. "Nic się nigdy nie zmieniło"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 19:50
Jeszcze 5 lat temu wydawało się, że sprawa Katynia zostanie w Rosji unormowana, po katastrofie smoleńskiej stosunki polsko-rosyjskie w warstwie politycznej gwałtownie się ociepliły. - Oczekiwania ze strony Polski były stanowczo wygórowane - ocenił Aleksandr Gurianow z organizacji Memoriał.
Audio
  • Aleksandr Gurjanow o stosunkach polsko-rosyjskich. Materiał Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (Więcej świata/Jedynka)

Rosyjski historyk zwrócił uwagę, że sytuacja w Polsce i w Rosji jest zupełnie inna. - W Polsce społeczeństwo w dużej mierze utożsamia się z państwem i czuje się za nie odpowiedzialne, w Rosji natomiast nigdy tego nie było - podkreślił Gurianow.

Gość Jedynki dodał, że stosunki po katastrofie smoleńskiej ociepliły się na jakiś czas na poziomie oficjalnym, natomiast na poziomie roboczym, w grupach, w których rozmawiano o kwestii katyńskiej, nic się tak naprawdę nigdy nie zmieniło.

Historyk podkreślił, że nastrój oczekiwania na prawdziwe ocieplenie, jaki udzielił się wówczas polskiemu społeczeństwu, był absolutnie nieuzasadniony. - Oczekiwania były wygórowane; Polacy wyobrażali sobie, że Rosjanie przyznają się do wszelkich win i że nastąpi akt przebaczenia - powiedział Gurianow.

Dlaczego tak się stało? O tym w nagraniu rozmowy z rosyjskim historykiem Aleksandrem Gurianowem z organizacji Memoriał.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Jarosław Kociszewski

Autor: Maciej Jastrzębski (korespondent Polskiego Radia w Moskwie)

Gość: Aleksandr Gurianow (organizacja Memoriał)

Data emisji: 10 .04.2015

Godzina emisji: 18.15

''

mj/pg

Zobacz także

Zobacz także