more_horiz
Wiadomości

Festiwal Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza: eksperymenty i dziwne instrumenty

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 12:48
Utwory Piotra Mossa, Sławomira Kupczaka, Jacka Domagały, Sławomira Wojciechowskiego i Justyny Kowalskiej-Lasoń zabrzmiały podczas piątkowego koncertu kameralnego, który zainaugurował Festiwal Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza w Katowicach.
Kwartet Śląski (na zdjęciu) działa nieprzerwanie od 1978 roku.
Kwartet Śląski (na zdjęciu) działa nieprzerwanie od 1978 roku.Foto: Grzegorz Śledź/PR2
Kompozycje na chór, zespół instrumentalny i dźwięki elektroniczne zostały wykonane przez Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia oraz Orkiestrę Muzyki Nowej. Justyna Kowalska-Lasoń wyjaśniła, że część materiału muzycznego w jej kompozycji była przygotowana i nagrana wcześniej, a następnie odtworzona w czasie koncertu, równocześnie z muzyką wykonywaną na żywo przez instrumentalistów i wokalistów.

Jej utwór "Która wszystko tworzy, wszystko ochrania" to modlitwa żydowska, śpiewana przez chór w języku hebrajskim. - Nie chciałam jednak wypisywać słuchaczom tego tekstu, żeby każdy zrozumiał go, jak chciał - podkreśliła kompozytorka.

Wdrugiej części wieczoru Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR) pod batutą Alexandra Humali zagra kompozycje Prasquala, Hanny Kulenty i Macieja Jabłońskiego.

Liczne prawykonania

Podczas siedmiu koncertów w Katowicach zostanie wykonanych 28 utworów skomponowanych w ciągu ostatnich siedmiu lat, w tym 25 światowych prawykonań oraz 3 pierwsze polskie wykonania. Pomysłodawczyni festiwalu i dyrektor NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa podkreśliła, że w Katowicach zaprezentują się "wszystkie generacje kompozytorów polskich" współcześnie tworzących. Dodała, że melomani wysłuchają zarówno muzyki "zachowawczej", jak i tej bardziej eksperymentalnej.

Festiwal jest również okazją, by słuchacze poznali niewykorzystywane na co dzień instrumenty. Jak powiedział perkusista orkiestry Piotr Połaniecki muzycy będą grać m.in. na pochodzących z Karaibów instrumentach przypominających dno beczki - steel drum czy tybetańskich instrumentach w postaci pękatych mis - dobaci. Oprócz nich pojawią się także gongi, folia pvc, folia bąbelkowa, papier szeleszczący czy metalowe miski kuchenne. - Generalnie cały nasz magazyn jest na estradzie - dodał perkusista.

Duże zainteresowanie

Wszystkie koncerty podczas tegorocznej edycji odbędą się w siedzibie NOSPR w Katowicach. Jowita Kokosza z działu promocji orkiestry poinformowała, że w tym roku festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem. Festiwalowe utwory wykonają, oprócz wymienionych, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso, Kwartet Śląski, Kwartludium oraz soliści m.in. Marco Blaauw, Dario Calderone, Maciej Frąckiewicz, Joanna Freszel, Marcin Koziak, Piotr Sałajczyk, Tomasz Strahl.

Podczas trzech dni festiwalu ponadto zabrzmią dzieła m.in. Rafała Augustyna, Zbigniewa Bargielskiego, Marcina Bortnowskiego, Cezarego Duchnowskiego, Mikołaja Góreckiego, Andrzeja Kwiecińskiego, Krzysztofa Meyera, Piotra Mossa.

Festiwal Prawykonań odbywa się w Katowicach od 2005 r. co dwa lata.

pp/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także