Rocznica śmierci płk. Kuklińskiego. "Polacy muszą wiedzieć, co jest bohaterstwem, a co jest zdradą"

2016-02-11, 12:05

Rocznica śmierci płk. Kuklińskiego. "Polacy muszą wiedzieć, co jest bohaterstwem, a co jest zdradą"
Pułkownik Ryszard Kukliński. Foto: PAP/CAF Mikołaj Kondracki

Określany jest mianem pierwszego polskiego żołnierza w NATO. Mija 12 lat od śmierci Ryszarda Kuklińskiego - pułkownika Wojska Polskiego.

Posłuchaj

12. rocznica śmierci Ryszarda Kuklińskiego. Relacja Pawła Pawlicy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Dyrektor Izby Pamięci Ryszarda Kuklińskiego Filip Frąckowiak, powiedział, że dziś zaplanowano złożenie kwiatów na grobie pułkownika na wojskowych Powązkach oraz mszę świętą w Archikatedrze świętego Jana Chrzciciela na Starym Mieście.

Zobacz serwis specjalny o pułkowniku Ryszardzie Kukińskim >>>

Pułkownik Ryszard Kukliński był w czasach PRL wysokim oficerem Sztabu Generalnego Ludowego Wojska Polskiego. W 1972 roku nawiązał współpracę z amerykańskim wywiadem, przekazując CIA w następnych latach wiele tajnych dokumentów i informacji, dotyczących między innymi planów wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Z powodu groźby dekonspiracji uciekł z kraju przy pomocy Amerykanów w listopadzie 1981 roku. Skazany na karę śmierci przez komunistyczny sąd, został zrehabilitowany w 1997 roku. Zmarł 11 lutego 2004 roku w Tampa w Stanach Zjednoczonych.

Na dwa dni przed rocznicą, minister obrony narodowej skierował do prezydenta wniosek o nadanie pośmiertnie Ryszardowi Kuklińskiemu stopnia generała.

Wniosek o awans generalski

Na dwa dni przed rocznicą, minister obrony narodowej skierował do prezydenta wniosek o nadanie pośmiertnie Ryszardowi Kuklińskiemu stopnia generała.

Wzór płk. Ryszarda Kuklińskiego powinien nam wszystkim przyświecać - powiedział szef MON Antoni Macierewicz.

Powiązany Artykuł

ryszard-kukliński-663x364.jpg
Płk Kukliński - dlaczego współpracował z CIA?

- Uzasadnienie jest zupełnie oczywiste. Nie tylko żołnierze, ale i cały naród muszą mieć jasność, co jest prawdą, a co jest kłamstwem, co jest bohaterstwem, a co jest zdradą. Jakie w trudnych czasach, które są przed nami, ale i w trudnych czasach, które są za nami, są postawy, które są przez państwo polskie aprobowane i które formują nasz naród i formują naszą świadomość narodową - powiedział minister w Brukseli, w przerwie spotkania ministrów obrony NATO.

Jak dodał, intencją wniosku o nominację generalską była także "oczywista wdzięczność" dla Kuklińskiego. - Po prostu wdzięczność dla człowieka, który poświęcił swoje życie, a zapłacił życiem swoich najbliższych za działanie na rzecz niepodległości Polski. Działanie tak niebezpieczne i tak intensywne, jak mało kogo w ostatnim pięćdziesięcioleciu. Ten wzór powinien nam wszystkim przyświecać - argumentował Macierewicz, nawiązując do niewyjaśnionych okoliczności śmierci synów płk. Kuklińskiego.

Dodał, że liczy na to, że wniosek zostanie szybko zrealizowany.

We wtorek szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska poinformowała, że tego dnia wpłynął tam z MON wniosek w sprawie awansu płk. Kuklińskiego na stopień generalski. Jak dodała, wniosek jest analizowany przez Kancelarię Prezydenta.

- Kiedy będziemy mieć gotową tę ocenę, będziemy ten wniosek referować. Ta sprawa jest bardzo świeża - powiedziała Sadurska.

Jak mówiła, w tej sprawie należy rozróżnić dwie rzeczy; to, kim był, jak działał, w jaki sposób i czym zasłużył się pułkownik Kukliński, od podstawy prawnej. - Na razie, w tym momencie, skupiamy się na analizie prawnej - podkreśliła.

Ryszard Kukliński (pseud. Jack Strong) był oficerem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Na początku lat 70. XX w. nawiązał współpracę z wywiadem amerykańskim. Przekazywał Amerykanom strategiczne plany Układu Warszawskiego. Uprzedził ich o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Kukliński został przerzucony do USA w 1981 r., żył tam pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 r. sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, który w 1995 r. uchylono.

Kukliński zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

***

W 2006 r. na Starym Mieście w Warszawie otwarto Izbę Pamięci Pułkownika Kuklińskiego. Inicjatorem jej powstania był Józef Szaniawski, pełnomocnik Ryszarda Kuklińskiego.
Na początku lutego 2014 roku miała miejsce uroczysta premiera szpiegowskiego thrillera poświęconego Kuklińskiemu pt. "Jack Strong" w reż. Władysława Pasikowskiego. W główną postać wcielił się Marcin Dorociński, w obsadzie znaleźli się też m.in. Maja Ostaszewska i Patrick Wilson.

IAR, to

Polecane

Wróć do strony głównej