Dyrektor Lasów Państwowych: będziemy kontynuowali zasady Adama Loreta

2017-09-16, 10:09

Dyrektor Lasów Państwowych: będziemy kontynuowali zasady Adama Loreta
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Tom Tom/Shutterstock.com

Adam Loret  jako pierwszy przeprowadził w kraju szczegółową inwentaryzację zasobów leśnych. Okoliczności jego śmierci nie są wyjaśnione do dziś - zginął prawopodobnie zastrzelony przez NKWD jesienią 1939 roku. Jego pomnik stanął  przed budynkiem Lasów Państwowych w Warszawie. 

Posłuchaj

Dyrektor Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski zapowiedział, że nie zejdzie z "drogi, którą wytyczył Loret" (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W piatek dyrektor Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski wziął udział w odsłonięciu pomnika twórcy struktur Lasów Państwowych w Polsce. W przemówieniu dyrektor odniósł się również do wydarzeń bieżących.

Przekonywał, że w Puszczy Białowieskiej będzie kontynuował drogę, wyznaczoną przez Adama Loreta. - W każdym miejscu od 1948 roku doszło do wymiany generacyjnej lasów w Białowieży. A więc między bajki włóżmy tezę, że jest to pierworodna różnorodność. W sytuacji, gdy lasy są sfragmentaryzowane, nie da się inaczej zapewnić należytej różnorodności biologicznej, niż przy użyciu gospodarki leśnej - powiedział Konrad Tomaszewski w przemówieniu. 

Dyrektor skomentował też wniosek Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości o nałożenie na Polskę kar finansowych za wycinkę w Puszczy. - Ja pytam, co jeszcze mamy robić? Robimy nieaktywną gospodarkę leśną, robimy ochronę bezpieczeństwa publicznego. Wykonujemy środek tymczasowy - rzekł.

Jak dodał Konrad Tomaszewski - "My nie odstąpimy od kształtowania bezpieczeństwa publicznego. Gospodarcze lasy w Puszczy Białowieskiej muszą być powszechnie dostępne. To nie jest park narodowy, gdzie można się poruszać po dwóch ścieżkach. Tam las przyjmuje każdego, dla jagód, dla grzybów, dla fotografowania. Nie możemy więc w imię nauk Adama Loreta odstąpić od tego, co jest naszą generalną zasadą i powinnością. My nie jesteśmy masochistami, nie sprawia nam przyjemności ta wielka napaść na nas, ale nie możemy sponiewierać zasad, które kolejne pokolenia w nas utrwaliły" - powiedział dyrektor Lasów Państwowych.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa - Komisja Europejska złożyła do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu oficjalny wniosek o nałożenie na Polskę kary finansowej za nadmierną wycinkę drzew w okolicach Białowieży. Nie wiadomo na razie, jak wysoka ma to być kara. 

Pierwszy dyrektor Lasów Państwowych

Adam Loret urodził się 26 grudnia 1884 roku w Jaśle. Studiował leśnictwo we Lwowie i w Tharandcie w Saksonii. Następnie pracował w Biurze Urządzania Lasu i w lasach majątku Branickich w Suchej koło Żywca.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości związał się z państwową administracją leśną. W 1926 roku otrzymał zadanie przeprowadzenia inspekcji lasów. Dwa lata później na jego wniosek zostało wydanie rozporządzenie prezydenta o zagospodarowaniu lasów państwowych.

W tym samym roku opublikował swój program reform gospodarki leśnej. W 1931 został powołany na stanowisko dyrektora naczelnego Lasów Państwowych.

Stworzył od podstaw struktury zarządzania państwowym majątkiem leśnym. W wyniku jego działań wyodrębniono administrację lasów państwowych z ministerstwa rolnictwa i oparto jej funkcjonowanie na zasadach samodzielności gospodarczej. Przeprowadził też pierwszą inwentaryzację zasobów leśnych Polski. Loret sprzeciwił się masowej wycince lasów niszczonych przez zagraniczne firmy.

Doprowadził do likwidacji systemu koncesji na eksploatację zasobów drzewnych wydanych tuż po odzyskaniu niepodległości, między innymi dla angielskiego przedsiębiorstwa The Century European Timber Corporation na terenie Puszczy Białowieskiej. Współorganizował nowoczesny przemysł drzewny - założył Polską Agencję Drzewną, która zajmowała się transportem oraz eksportem drewna na rynki zachodnie. Utworzył też Instytut Badawczy Lasów Państwowych, prowadzący prace naukowe i rozwojowe na rzecz leśnictwa. Pod zarządem pierwszego dyrektora wzrosła też powierzchnia Lasów Państwowych oraz wprowadzono skupowanie gruntów pod zalesienia. W obliczu zagrożenia zewnętrznego, zorganizował cykle szkoleń pod nazwą Przysposobienia Wojskowego Leśników.

Okoliczności śmierci Adama Loreta do dziś nie zostały wyjaśnione. Po wybuchu II wojny światowej wyjechał wraz z Dyrekcją Naczelną na wschód, zabierając archiwa Lasów Państwowych. 17 września kolumna samochodów, którymi się poruszali, została zatrzymana przez sowieckie wojska. Loret trafił do więzienia. Prawdopodobnie został zastrzelony przez NKWD jesienią 1939 roku. Prawdopodobne miejsce śmierci to Wołożyn koło Białorusi.

Osobie pierwszego dyrektora LP został poświęcony film dokumentalny "Adam Loret. Szkic do portretu" z 2006 roku, w reżyserii Tomasza Lengrena. W 2005 została ustanowiona Nagroda Lasów Państwowych jego imienia. W Białowieży znajduje się poświęcony mu obelisk z tablicą, a w Jaśle odsłonięty dwa lata temu pomnik.

IAR / agkm

Polecane

Wróć do strony głównej