Prymas w jubileusz przechodzi na emeryturę

2009-12-18, 07:45

Prymas w jubileusz przechodzi na emeryturę
. Foto: fot. W. Kusiński

18 grudnia Prymas Polski kardynał Józef Glemp kończy 80 lat i - zgodnie z decyzją papieża Benedykta XVI - zakończy 28-letnią posługę jako urzędujący Prymas Polski. Jego następcą będzie arcybiskup Henryk Muszyński obecny metropolita gnieźnieński.

Oznacza to, że tytuł Prymasa powróci do gnieźnieńskiej stolicy biskupiej, z którą jest historycznie związany.

Arcybiskup Józef Glemp otrzymał godność kardynalską w 1983 roku. Był już wtedy od blisko dwóch lat Prymasem Polski. Został nim mianowany 7 lipca 1981 roku, po śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Był też metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim oraz przewodniczył Konferencji Episkopatu Polski.

Prymas Glemp kierował Kościołem w Polsce w trudnym okresie stanu wojennego. Jego wezwania o zachowanie spokoju i zaniechanie bratobójczej walki, wygłoszone 13 grudnia 1981 roku, komunistyczna propaganda usiłowała wykorzystać do wmówienia, że prymas kolaboruje z władzą. Dopiero po 25 latach arcybiskup gdański Tadeusz Gocłowski wyznał, że papież Jan Paweł II popierał postawę prymasa Glempa.

Szczególna rola przypadła mu także w 1989 i 1990 roku, gdy w Polsce nastąpiły przemiany społeczne i ustrojowe. Prymas Glemp patronował stronie solidarnościowej przy Okrągłym Stole. Po powołaniu pierwszego niekomunistycznego rządu dbał o obecność religii w życiu publicznym. To wtedy do szkół wróciły lekcje religii, a rząd Hanny Suchockiej podpisał konkordat ze Stolicą Apostolską. Kardynał Glemp kierował też Kościołem, gdy Polska została członkiem Unii Europejskiej.

REKLAMA

Urodził się 18 grudnia 1929 roku w Inowrocławiu. Studiował polonistykę w Warszawie i Toruniu, jednak przerwał studia, by wstąpić do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. W 1956 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Ukończył studia prawnicze w Rzymie, uzyskując doktorat obojga praw na Uniwersytecie Laterańskim. Odbył również trzyletnie studium rotalne i otrzymał tytuł adwokata Roty Rzymskiej.

Po powrocie do kraju został powołany do Sekretariutu Prymasa Polski w Warszawie. Od tej pory pełnił różne funkcje zlecane przez prymasa Stefana Wyszyńskiego i stał się jednym z jego bliższych współpracowników. Wielokrotnie towarzyszył mu podczas uroczystości kościelnych. Brał także udział w audiencji Prymasa u papieża Pawła VI oraz w rozmowach z przedstawicielami rządu PRL.

W 1979 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem warmińskim z siedzibą w Olsztynie. Sakrę biskupią przyjął w Gnieźnie z rąk Prymasa Tysiąclecia. Jego dewizą biskupią jest sentencja: "przez sprawiedliwość do miłości".

Biskup Glemp został mianowany przez papieża Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą warszawskim i gnieźnieńskim, 7 lipca 1981 roku. Podczas uroczystego ingresu do Bazyliki Prymasowskiej w Gnieźnie, Józef Glemp powiedział: "przychodzę w duchu wielkiego kardynała Wyszyńskiego. Trudno mi nazwać się jego następcą, bo był mi bliski, był dla mnie ojcem, uczyłem się od niego wielu rzeczy".

REKLAMA

Kardynał Glemp jest duchowym opiekunem polskiej emigracji. Należy do watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, jest członkiem Papieskiej Rady do spraw Kultury, Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, a także - honorowym członkiem Papieskiej Międzynarodowej Akademii Maryjnej. W dorobku ma liczne publikacje książkowe i prasowe.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej