more_horiz
Wiadomości

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o ślubie księcia Harry'ego i Meghan Markle. Kulisy i szczegóły uroczystości

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 10:35
Kto będzie honorowym gościem na ślubie Harry'ego i Meghan? Czy obowiązuje ścisły dress-code? Ile kosztuje taka uroczystość? Dokąd młoda para wybierze się w podróż poślubną? Odpowiedź na te i inne nurtujące pytania w materiale portalu PolskieRadio.pl.
Książe Harry i  Meghan Markle
Książe Harry i Meghan MarkleFoto: PAP/PA

Gdzie odbędzie się ceremonia?

Zaślubiny księcia Harry'ego i Meghan Markle odbędą się w kaplicy Św. Grzegorza na zamku Windsorów. Zamek znajduje się w miasteczku o tej samej nazwie, 32 km od Londynu. W Windsdorze, prócz zamku, znajduje się też elitarny Eton College, szkoła średnia do której uczęszczał zarówno książę Harry jak i jego brat, książę William.

Zamek Windsor w mieście o tej samej nazwie. Zamek Windsor w mieście o tej samej nazwie.

W jaki sposób można zostać gościem na ślubie książęcej pary?

Lista gości jest już dawno zamknięta i znajduje się na niej 600 osób. Dodatkowo w dniu ślubu książęcej pary, na błoniach przed zamkiem, zgromadzi się ok. 2,640 widzów, którzy będą mogli oglądać uroczysty przyjazd i przejście młodej pary do kaplicy. W tej grupie znajdą się członkowie królewskiej służby, dzieci z okolicznych szkół i wybrani członkowie organizacji humanitarnych, fundacji i inni zasłużeni dla sprawy publicznej goście. Zaproszenia zostały rozesłane 22 marca.

Czy znamy nazwiska zaproszonych gości?

Lista gości jest tajna i pilnie strzeżona. Można oczekiwać, że stawią się wszyscy członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, a także przedstawiciele innych monarchii europejskich z takich krajów jak Norwegia, Szwecja, Dania czy Grecja (co prawda Grecja nie jest już monarchią, ale rodzina królewska ma się stosunkowo dobrze). Nie zabraknie również reprezentantów stanów i brytyjskich instytucji, przedstawicieli środowisk charytatywnych czy samorządowych oraz osób pełniących najważniejsze funkcje w Wielkiej Brytanii. I choć decyzją młodej pary, zaproszeń nie dostaną głowy państw i szefowie rządów (Harry jest dopiero szósty w kolejce do sukcesji brytyjskiego tronu, dlatego nie jest to wymagane przez protokół) to trudno oczekiwać, że na ceremonii nie stawi się duża grupa wpływowych polityków z całego świata.

Kto jest odpowiedzialny za organizację książęcego ślubu?

Harry i Meghan wzięli na siebie odpowiedzialność za przygotowanie ślubu, jednak w praktyce w Pałacu Bucknigham funkcjonuje urząd szambelana, który odpowiedzialny jest za organizację wszystkich oficjalnych wydarzeń z udziałem członków brytyjskiej rodziny królewskiej. To on odpowiada za wszelkie kwestie logistyczne i szczegóły ceremonii. Ślubu młodej parze udzieli dziekan Windsoru (ksiądz wyższej rangi w tradycji anglikańskiej) w obecności arcybiskupa Canterbury, który osobiście “będzie nadzorował” przysięgi małżeńskie. Sama treść przysięgi będzie najprawdopodobniej formułą znaną z Book of Common Prayers.

Czy na uroczystości będzie obowiązywał ścisły dress-code?

Tak. O ile w przypadku mężczyzn dopuszczalny jest jedynie mundur, żakiet lub garnitur, to ze strony pań oczekuje się przybycia w tzw. sukniach dziennych (czyli sukniach niebędących wieczorowymi) oraz w nakryciach głowy. To właśnie w przypadku tych ostatnich obowiązuje dowolność i różnorodność, dlatego często jest to najbardziej interesujący element garderoby na angielskich uroczystościach.

Księżniczki Yorku Eugenia i Beatrice w wymyślnych nakryciach głowy podczas ślubu Williama i Kate Księżniczki Yorku Eugenia i Beatrice w wymyślnych nakryciach głowy podczas ślubu Williama i Kate

W jakiej kreacji wystąpi Meghan?

Jak podaje portal townandcountrymag.com suknia ślubna Meghan jest już gotowa i zamknięta pod kluczem. Świat zobaczy ją dopiero w dniu ceremonii, ale wcześniej suknia zostanie przedłożona królowej Elżbiecie. Dopiero jej opinia przesądzi czy to właśnie w tej kreacji Meghan stanie na ślubnym kobiercu. Choć oficjalnie nie wiadomo kto odpowiada za projekt i wykonanie sukni to najprawdopodobniej jest to londyński dom mody Ralph & Russo.

Czy Harry wystąpi w mundurze?

Książę Wilhelm na swoim ślubie ubrany był w czerwony mundur Irlandzkiej Gwardii przepasany niebieską wstęgą. I choć książę Harry, który odbył dziesięcioletnią służbę wojskową i obecnie piastuje stopień generała Royal Marine, mógłby wystąpić w paradnym mundurze. Zdaniem ekspertów jest to jednak mało prawdopodobne, z uwagi na... brodę księcia Harry'ego. W brytyjskiej armii, według niespisanych zasad etykiety, niedopuszczalne jest noszenie zarostu, więc aby wystąpić w wojskowym stroju książę musiałby być gładko ogolonym. Dodatkowo wystąpienie Harry'ego w mundurze mogłoby zmusić do podobnego kroku wielu jego gości, co wydaje się niepotrzebnym zachodem. 

Książe Harry poczas obchodów dnia AnzacKsiążę Harry podczas obchodów dnia Anzac

Kto będzie druhną Meghan?

Nikt. W maju pałac poinformował, że Meghan nie będzie towarzyszyła druhna. Wynika to z tego, że Meghan otoczona jest przez bliskie przyjaciółki i nie chciałaby musieć wybierać jednej z pośród całego grona. W uroczystości wezmą udział druhny i paziowie, jednak będą to chłopcy i dziewczynki, a nie osoby z towarzystwa młodej pary.

A co ze świadkiem Harry'ego?

Świadkiem Harry'ego będzie jego brat - książę William. Analogicznie, podczas ślubu Williama, jego świadkiem był Harry. W związku z tym na Williama spada obowiązek organizacji wieczoru kawalerskiego, co podsumował krótkim “Zemsta jest słodka”. Nie wiemy co wydarzyło się podczas wieczoru kawalerskiego organizowanego przez Harry'ego, ale można przypuszczać, że starszy brat pięknie się odpłaci.

Książe William i książe Harry w dni ślubu Williama i KateKsiążę William i książę Harry w dni ślubu Williama i Kate

Ile kosztuje organizacja ślubu i kto za to zapłaci?

Nie znamy planowanych kosztów ślubu Harry'ego i Meghan, ale w przypadku uroczystości zaślubin Williama i Kate wyniosły one 34 miliony dolarów. Za wesele płaci Pałac Królewski, Meghan zapłaci za swoją suknie, a brytyjscy podatnicy opłacą ochronę i zabezpieczenie uroczystości. W przypadku ślubu Williama i Kate te koszty wyniosły 32 miliony dolarów.

Dokąd w podróż poślubną?

Nie ma pewnych  i oficjalnych informacji dotyczących miesiącu miodowego młodej pary, ale pewne przesłanki i doniesienia portalu travelandleisure.com pozwalają przypuszczać, że będzie to Namibia.

Kiedy Harry poznał Meghan?

O oświadczynach ale i o rozwoju swojej relacji Meghan i Harry opowiedzieli w specjalnym wywiadzie dla stacji CBC News 

rr/nytimes.com


Zobacz także

Zobacz także