more_horiz
Wiadomości

Olga Tokarczuk laureatką Bookera. Polka nagrodzona za książkę "Bieguni"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 06:36
Olga Tokarczuk zdobyła prestiżową nagrodę literacką Booker International. Polska pisarka została uhonorowana za "Biegunów". Książka ukazała się w zeszłym roku po angielsku jako "Flights", przetłumaczona została przez Jennifer Croft. 
Audio
  • Olga Tokarczuk o zdobyciu nagrody Booker International (IAR)
  • Olga Tokarczuk o nagrodzonej powieści "Bieguni" (IAR)
  • Posłuchaj rozmowy z Olgą Tokarczuk (Program II, 15.09.2008)
  • "Mam poczucie spełnienia". Booker dla Olgi Tokarczuk (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Rozmowa z Olgą Tokarczuk, laureatką nagrody Bookera (Poranek Dwójki)
Olga Tokarczuk
Olga TokarczukFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Gala finałowa odbyła się wieczorem w Muzeum Wiktorii i Alberta w zachodnim Londynie. Dziękując za wyróżnienie, Olga Tokarczuk nie ukrywała dumy. Podkreśliła, że jest pierwszą w historią laureatką z Polski. Przewodnicząca jury Lisa Appignanesi powiedziała zaś, że Olga Tokarczuk jest pisarką o wspaniałej wyobraźni, błyskotliwości i wielkim literackim rozmachu.

- Już sama obecność wśród finalistów była dla mnie wystarczająca - powiedziała po zdobyciu Bookera Olga Tokarczuk. W rozmowie z korespondentem Polskiego Radia podkreśliła, że poziom utworów, które znalazły się na tak zwanej krótkiej liście, był bardzo wyrównany. - Jestem zaskoczona, bo od samego początku zdawałam sobie sprawę, w jakim jestem towarzystwie. To, że ja i tłumaczka zdobyłyśmy tę nagrodę, jest wielkim osiągnięciem - powiedziała pisarka.

Olga Tokarczuk uważa, że nagroda jest cenna także z tego powodu, że została przyznana za książkę sprzed lat - co sugeruje, że jej twórczość opiera się działaniu czasu. - Ta książka została napisana 10 lat temu, a wymyślona 12 lat temu. Czyli z mojego punktu widzenia ona jest stara. Po "Biegunach" napisałam "Księgi Jakubowe", które dla mnie są takim opus magnum (...) To znaczy, że ta książka jest nadal uniwersalna, że po tych 12 latach nadal działa i że nadal wywołuje jakąś reakcję - powiedziała pisarka.

MAN Booker International Prize to wyróżnienie przyznawane od 2005 roku. Obecnie przyznaje sie je książkom przetłumaczonym na język angielski. Przed 2016 również utworom napisanym po angielsku, ale przez autorów spoza Zjednoczonego Królestwa. W wymiarze finansowym Nagroda Bookera to 50 tysięcy funtów, czyli ponad 240 tysięcy złotych - do podziału między autorkę i tłumaczkę. 

Wyróżniona autorka dołączyła do takich pisarzy jak Alice Munro czy Philip Roth. W tym roku na liście nominowanych byli też: Wegier Laszlo Krasznahorkai i Han Kang z południowej Korei. Oboje zdobywali wyróżnienie w przeszłości. Listę nominacji uzupełniły dzieła Francuzki Virgine Despentes, Hiszpana Anotnio Moliny i Irakijczyka Ahmeda Saadawiego.

10 lat temu powieść "Bieguni" została uhonorowana polską Nagrodą Literacką Nike. 

aj/fc

Zobacz także

Zobacz także