more_horiz
Wiadomości

Nowe materiały w Archiwum IPN dotyczące zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 10:07
Do Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej trafiły nowe materiały ws. zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki. To setki stron zeznań oskarżonych i świadków, protokoły eksperymentów, okazań, wizji lokalnych, a także materiały rzeczowe. Duchowny został zamordowany przez Służbę Bezpieczeństwa w nocy z 19 na 20 października 1984 r.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko
Ksiądz Jerzy PopiełuszkoFoto: PAP/Grzegorz Rogiński

- Wszystkie te dokumenty i materiały rzeczowe mogą okazać się bardzo przydatne dla historyków i dziennikarzy, którzy badają okoliczności zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki - podkreśliła dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk. W jej ocenie, dzięki nowym materiałom będzie można zweryfikować dotąd niedostępne, a zastąpione domysłami ustalenia, w tym również takie ustalenia, które trafiały do opinii publicznej w skąpym zakresie.

"Obszerny materiał dowodowy"

Przekazane do Archiwum IPN materiały dotyczące zabójstwa księdza powstały w toku śledztwa i procesów jego zabójców m.in. w Sądzie Wojewódzkim i w Prokuraturze Wojewódzkiej w Toruniu oraz w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie.

- To niezwykle obszerny materiał dowodowy. To setki zeznań oskarżonych i świadków, także milicjantów, którzy uczestniczyli w akcji wydobycia zwłok księdza Popiełuszki z Wisły. W Archiwum IPN znalazły się również protokoły eksperymentów, okazań, wizji lokalnych, oględzin, konfrontacji, także materiałów poglądowych i dokumentacji fotograficznej. Wśród nowych nabytków są też protokół sekcji zwłok i opinie biegłych - wymieniła Teresa Gallewicz-Dołowa, która w Archiwum IPN kieruje pracami Sekcji Kształtowania i Ewidencji Zasobu Archiwalnego.

Marynarka kierowcy i osobiste kalendarze

Wśród dowodów rzeczowych, które trafiły do Archiwum IPN, znajduje się m.in. marynarka kierowcy księdza Popiełuszki - Waldemara Chrostowskiego, którą nosił w noc zabójstwa. Są także osobiste kalendarze księdza z odręcznymi wpisami i jego skorowidze teleadresowe.

Ponadto w Archiwum IPN znalazły się odtajnione przed kilkoma miesiącami dokumenty Biura Operacyjnego Komendy Głównej Milicji Obywatelskiej.

Księdza Jerzego Popiełuszkę - duszpasterza ludzi pracy, kapelana Solidarności - zamordowali funkcjonariusze SB w nocy z 19 na 20 października 1984 roku.

bb

Zobacz także

Zobacz także