more_horiz
Wiadomości

Wawrzyniec Kostrzewski laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 21:14
Reżyser i scenarzysta teatralny i telewizyjny Wawrzyniec Kostrzewski został w poniedziałek uhonorowany Nagrodą Mediów Publicznych w kategorii Obraz. Przewodniczący kapituły w tej kategorii Przemysław Babiarz w laudacji na cześć laureata zwrócił uwagę, że "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, jest dla reżysera "mistrzowską inicjacją". 
Audio
  • Wawrzyniec Kostrzewski: w "Weselu" zobaczyłem horror (IAR)
  • Przemysław Babiarz o Wawrzyńcu Kostrzewskim: polska scena zyskała wytrawnego szermierza (IAR)
Wawarzyniec Kostrzewski
Wawarzyniec KostrzewskiFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Kto podejmuje się jego inscenizacji staje w szranki z historią, z największymi i jeśli wyjdzie z tej próby zwycięsko staje się jednym z nich.(...) Dejmek, Grotowski, Wajda, Grzegorzewski, Hanuszkiewicz, Zamkow. To już budzi lęk wysokości - mówił Babiarz.

ptaszyn pap 1200.jpg
Jan Ptaszyn Wróblewski laureatem Nagrody Mediów Publicznych za Muzykę

"Wesele" w stulecie odzyskania niepodległości

- Ale dodajmy jeszcze kontekst czasu. Inscenizacja "Wesela" w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wymaga od reżysera połączenia pewnej brawury i pokory jednocześnie, umiejętności zobaczenia swojego teatru ogromnym i on zobaczył ten teatr ogromnym, wielkością widowni Teatru Telewizji. Jednocześnie zobaczył przestrzeń swojej inscenizacji, przestrzeń rozciągającą się między stołem biesiadnym a składnicą narodowych artefaktów - zauważył Babiarz.

Podkreślił, że laureat nagrody "co najistotniejsze - odnalazł specyficzny język teatralny, klarowny i adekwatny, którym przemówił do widowni".

- Tam spotykają się postaci mistrza Wyspiańskiego kreowane przez trzy pokolenia wspaniałych polskich aktorów, z którymi Kostrzewski znalazł wspólny język, których namówił i zainspirował do wejścia w labirynt znaczeń, skojarzeń i interpretacji – zauważył.

rymkiewicz syn nagroda mediow 1200.jpg
Jarosław Marek Rymkiewicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kat. Słowo

Kameralna "Walizka"

Zaznaczył, że widownia telewizyjna poznała Kostrzewskiego wcześniej, oglądając "kameralne, ale poruszające widowisko »Walizka«". - "Wesele" potwierdziło te wszystkie nadzieje: polska scena teatralna zyskała wytrawnego szermierza, wojownika biegłego i nieustraszonego, artystę in statu nascendi, z którym można się spierać, ale którego nie sposób nie podziwiać – podkreślił Babiarz.

Wyróżnienia są w tym roku wręczane po 11 latach przerwy. Zwycięzcy otrzymują statuetkę oraz nagrodę w wysokości 100 tyś. zł.

Rozmiar filmu:

Wawrzyniec Kostrzewski urodził się w 1977 r. w Poznaniu. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, trzy lata poświęcił też na studia filozoficzne. Za namową inscenizatora Macieja Prusa postanowił zdawać na reżyserię do warszawskiej Akademii Teatralnej. Jako dyplom wraz Weroniką Szczawińską i Adamem Wojtyszką przygotował spektakl "Wyzwolenie - próby" wystawiony w warszawskim Teatrze Polskim.

krzysztof czabański gala 1200 pap.jpg
K. Czabański: Nagrody Mediów Publicznych to wzajemny interes świata kultury i mediów

Kilka artystycznych pól

Później dał się poznać na kilku artystycznych polach. Swoje miejsce odnalazł przede wszystkim w Teatrze Dramatycznym, realizując tam dramat Briana Friela "Cudotwórca" (2013), "Rzecz o banalności miłości" Savyon Liebrecht (2014), "Wszyscy moi synowie" Arthura Millera (2014) oraz "Wizyta starszej pani" Friedricha Duerenmatta (2016). Mającą premierę w styczniu br. jego inscenizację "Wesela" krytycy - niemal zgodnie, niezależnie od światopoglądu - uznali za jedno z najważniejszych wydarzeń nie tylko telewizyjnego, ale i teatralnego sezonu. 


mbl

Zobacz także

Zobacz także