more_horiz
Wiadomości

MSZ Rosji: wkrótce decyzja ws. Norwega skazanego za szpiegostwo

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 16:01
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział podczas wizyty w Norwegii, że wkrótce może zapaść decyzja w sprawie ułaskawienia Norwega Frode Berga, skazanego w kwietniu w Moskwie za szpiegostwo.
Siergiej Ławrow i Ine Eriksen Soreide
Siergiej Ławrow i Ine Eriksen Soreide Foto: PAP/EPA/Heiko Junge

shutterstock huawei 1200.jpg
B. oficer CBŚ: szpieg działa dziś inaczej. Przed Polską potężne wyzwanie

- Jest skazany za szpiegostwo i poprosił o ułaskawienie. Jest to rozpatrywane i mam nadzieję, że nie zajmie dużo czasu - oświadczył Ławrow na konferencji prasowej po rozmowach ze swoją norweską odpowiedniczką Ine Erikden Soreide.

Skazany za rzekome szpiegostwo

W czwartek rosyjska komisja ds. ułaskawień zarekomendowała prezydentowi Władimirowi Putinowi ułaskawienie 63-letniego Berga, emerytowanego funkcjonariusza norweskiej straży granicznej, który został zatrzymany pod koniec 2017 roku, gdy otrzymywał dokumenty rosyjskiej marynarki wojennej. Według prokuratury zbierał on informacje o rosyjskich atomowych okrętach podwodnych.

CZYTAJ TEŻ: ROSJA ZANIEPOKOJONA ZBROJENIAMI NORWEGII >>>

Norweg został skazany na 14 lat kolonii karnej za szpiegostwo na szkodę Rosji. Nie przyznał się do winy, potwierdził jedynie fakt współpracy z norweskim wywiadem wojskowym.

Ławrow spotkał się z Soreide w rodzinnym mieście Berga - Kirkenes - na północy Norwegii, gdzie przebywał w związku z obchodami 75. rocznicy wkroczenia Armii Czerwonej do północnej Norwegii i odepchnięcia przez nią wojsk hitlerowskich Niemiec.

Zaniepokojenie Rosji

W przeddzień wizyty MSZ na swej stronie internetowej oświadczyło, że Rosja jest zaniepokojona wydatkami Norwegii na obronność i rozbudowywaną przez ten kraj infrastrukturą wojskową. Resort spraw zagranicznych uznał te działania za antyrosyjskie.

Ławrow w piątek podkreślił, że Rosja nie uważa, że Norwegia stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa jego kraju, jednak nie może nie uwzględniać wojskowej aktywności NATO na terytorium tego państwa. 

PAP/agkm

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także