more_horiz
Wiadomości

A. Macierewicz: polskość była dla I. Galickiej powodem do dumy

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 19:30
– Straciliśmy osobę, która była świadectwem wielkości polskiej cywilizacji – powiedział o śmierci Izabelli Galickiej na antenie Polskiego Radia 24 Antoni Macierewicz, poseł PiS.
Audio
  • 1.11.2019 Antoni Macierewicz: tłum młodych ludzi obecnych wokół Izabelli Galickiej poniesienie jej przekaz dalej (Polskie Radio 24)
Izabella Galicka (1931 - 2019) oraz Antoni Macierewicz
Izabella Galicka (1931 - 2019) oraz Antoni MacierewiczFoto: Wacław Klemp

Zmarła Izabella Galicka, historyk sztuki i odkrywczyni obrazu "Ekstaza Św. Franciszka" autorstwa El Greco w Kosowie Lackim. 23 października została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. 11 października za całokształt pracy twórczej otrzymała Złoty Medal Zasługi Gloria Artis. Miała 88 lat.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Izabella-Galicka-pap-1200.jpg
Nie żyje Izabella Galicka - odkrywczyni jedynego obrazu El Greca w Polsce

"Gromadziła elitę polskiej młodzieży"

Antoni Macierewicz powiedział, że Izabella Galicka "wywodziła się z tego pokolenia, dla którego polskość była powodem do dumy, nigdy do kompleksów". – Była osobą łączącą wokół siebie wybitnych artystów, malarzy, dziennikarzy. To wokół niej gromadziła się polska elita młodzieży, ludzi zafascynowanych jej przekazem polskiej cywilizacji – powiedział na antenie Polskiego Radia 24.

– Przede wszystkim traciliśmy osobę, która była świadectwem wielkości polskiej cywilizacji. Prostej, oczywistej, ale równocześnie wiernej podstawowym wartościom – mówił poseł.

Czytaj też: Prezydent: odeszła doktor Izabella Galicka, Wielka Dama i Wielka Patriotka >>>

"Cieszyła się życiem"

Antoni Macierewicz zdradził też mniej znany szczegół z życia Izabelli Galickiej. – Mało kto zapewne wie, to publicznie nie było podnoszone, ale podobnie jak wielu ludzi z jej pokolenia była zawziętą brydżystką. Uwielbiała grę w brydża. Sprawiało jej to olbrzymią przyjemność i satysfakcję – opowiadał.

Czytaj też: Joanna Lichocka: Izabella Galicka była nestorką polskiej inteligencji >>>

– Żyła pełnią życia do ostatniego momentu – wspominał Antoni Macierewicz na antenie Polskiego Radia 24.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Piotr Wąż.

PR24/msze, IAR, PAP

____________________ 

Data emisji: 1.11.2019

Godzina emisji: 19:06

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także