more_horiz
Wiadomości

W. Kosiniak-Kamysz kandydatem na prezydenta? Ekspert: szachowe zagranie

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 15:36
Rada Naczelna PSL podjęła uchwałę, w której stwierdza, że naturalnym kandydatem ludowców na prezydenta jest prezes Władysław Kosiniak-Kamysz. - Sam sposób wybrania Władysława Kosiniaka-Kamysza stawia Grzegorza Schetynę pod ścianą. Według mnie to znakomite, szachowe zagranie - mówił na antenie Polskiego Radia 24 politolog dr Dawid Piekarz (Instytut Staszica).
Audio
  • Dr Dawid Piekarz: tudno sobie wyobrazić, żeby w tej sytuacji swojego kandydata nie wystawiła PO czy Lewica (Gorący Temat/PR24)
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz
Prezes PSL Władysław Kosiniak-KamyszFoto: PAP/Paweł Topolski

kosiniak 1200 pap.jpg
Władysław Kosiniak-Kamysz o wyborach prezydenckich: jestem gotowy do kandydowania

Władze PSL wyrażają przekonanie, że aby osiągnąć sukces w wyborach prezydenckich, trzeba połączyć różne środowiska demokratyczne i wyłonić wspólnego kandydata w prawyborach, Kosiniak-Kamysz deklaruje zaś, że "jakby znalazł się ktoś godniejszy", jest gotów nie kandydować.

Sam lider PSL podkreślił, że trzeba być "kandydatem szerokiego porozumienia". - Żeby wygrać wybory prezydenckie, nie wystarczy być dzisiaj kandydatem formacji politycznej. Trzeba być kandydatem szerokiego porozumienia. I do takiego szerokiego porozumienia chciałbym wezwać wszystkie siły polityczne - mówił Kosiniak-Kamysz.

Grzegorz Schetyna pod ścianą?

- Na tą kandydaturę warto również patrzeć w szerszym kontekście. Jednym z elementów, które widzimy po tej kandydaturze, jest to, że z dużym prawdopodobieństwem nie będzie jednego wspólnego kandydata opozycji w pierwszej turze. Trudno sobie wyobrazić, żeby w tej sytuacji swojego kandydata nie wystawiła Platforma Obywatelska czy Lewica - mówił politolog.

- Sam sposób wybrania Władysława Kosiniaka-Kamysza stawia Grzegorza Schetynę pod ścianą. Według mnie to znakomite, szachowe zagranie: Władysław Kosiniak-Kamysz postawił się jako pierwszy kandydat, reszta musi się dostosowywać do ruchu lidera PSL - zaznaczył dr Dawid Piekarz z Instytutu Staszica.

***

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji "Gorący Temat" był Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/pb

______________________

Data emisji: 03.11.2019

Godzina emisji: 15.06

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także