more_horiz
Wiadomości

"Wielkanoc nie może być przeniesiona na inny termin". Wytyczne Kościoła w związku z epidemią koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 12:45
W związku z utrudnieniami w odprawianiu liturgii wspólnotowej w kościele z powodu pandemii koronawirusa Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała wytyczne odnośnie sprawowania Triduum Paschalnego w miejscach dotkniętych epidemią.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Dekret kongregacji wydany w języku polskim i przekazany przez Biuro Prasowe KEP stanowi, że "Wielkanoc nie może być przeniesiona na inny termin. Może być natomiast przełożona msza święta Krzyżma, która jest sprawowana w Wielki Czwartek, na termin późniejszy".

Czytaj więcej
Kosciol biskupi Episkopat F 1200 fot episkopatpl.jpg
"Duchowe przeżycie piątków Wielkiego Postu". Powstała lista transmisji Dróg Krzyżowych

Odnośnie Wielkiego Tygodnia kongregacja zaleca, "aby w kościołach katedralnych i parafialnych, nawet bez fizycznego udziału wiernych, biskup i proboszczowie mogli celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego, zawiadamiając wiernych o czasie ich rozpoczęcia, ażeby mogli włączyć się w modlitwę w swoich domach. W tym przypadku pomocne są relacje na żywo za pomocą komunikacji teleinformatycznej".

"Gest umycia nóg powinien być pominięty"

W Wielki Czwartek księża w parafii mogą koncelebrować mszę św. Wieczerzy Pańskiej, ale wyjątkowo bez ludzi.

"Gest umycia nóg, już i tak fakultatywny, powinien być pominięty. Na zakończenie mszy św. Wieczerzy Pańskiej powinno się pominąć procesję, a Najświętszy Sakrament powinien być przechowywany w tabernakulum" - czytamy w dekrecie.

W Wielki Piątek biskup lub proboszcz mogą celebrować Mękę Pańską. "W modlitwie powszechnej biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych, znajdujących się w sytuacji zagubienia" - podaje dekret.

"Pominięcie procesji"

W czasie Wigilii Paschalnej "przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do orędzia wielkanocnego (exsultet). Potem następuje »liturgia Słowa«. W czasie »liturgii chrzcielnej« należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Potem następuje »liturgia eucharystyczna«" - podaje Kongregacja.

Czytaj więcej
1200_papież_Franciszek_PAP.jpg
"Z tej sytuacji możemy wyjść tylko razem". Papież apeluje o solidarność

Dekret przewiduje również, że wyrazy pobożności ludowej i procesje, które ubogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalne, mogą, decyzją biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, np. 14 i 15 września.

jp

Zobacz także

Zobacz także