more_horiz
Wiadomości

Polskie testy wykrywające koronawirusa. Ruszyła produkcja

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 12:27
Wrocławska spółka biotechnologiczna Amplicon rozpoczyna produkcję testów diagnostycznych wykrywających COVID-19. Spółka działająca w Wrocławskim Parku Technologicznym może wytwarzać około 15 tys. testów tygodniowo, ale jest w stanie zwiększyć moce produkcyjne do 60 tys. W Radomiu na zlecenie rządu testy produkuje już Medicofarma. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Karol Makurat/REPORTER

Na początek rząd zamówił w radomskiej spółce 150 tys. testów.  W przyszłym tygodniu mają już trafić do laboratoriów i szpitali.

kraska EN_01420214_0008 1200.jpg
Wiceminister zdrowia: pod koniec tygodnia dostawa szybkich testów, wynik w 15 minut

"Autorską metodę wykrywania koronawirusa SARS-CoV-2 opracowano w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło już 8 mln zł na uruchomienie produkcji" - informuje TVP Info. 

Radomskie testy analizują obecność RNA wirusa w pobranej próbce. Pierwsza seria to około 10 tys. testów. Docelowa firma chce produkować nawet 100 tys. testów miesięcznie. 

Zgodnie z zaleceniem WHO

Z kolei firma Amplicon podała w środę w komunikacie, że produkowany przez nią test diagnostyczny oparty jest o technikę real time PCR i wykrywa sekwencje specyficzne dla wirusa SARS-CoV-2. Jak podano, został on opracowany według metody referencyjnej opublikowanej przez WHO.

"Procedura wykonania testu zajmuje zaledwie od 4 do 5 godzin i składa się z dwóch etapów – izolacji kwasu nukleinowego, w tym przypadku RNA z pobranego np. przez wymaz materiału oraz wyszukania w nim, za pomocą testu, sekwencji specyficznych dla wirusa przy użyciu urządzenia do amplifikacji kwasów nukleinowych w czasie rzeczywistym, czyli tzw. aparatu Real Time PCR" - podano w komunikacie.

Spółka podkreśla, że test przeszedł już procedury potwierdzające jego skuteczność i został zarejestrowany w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. 

PAP/TVP Info/fc

fc

Zobacz także

Zobacz także