more_horiz
Wiadomości

"Był wielkim świadkiem wiary". Franciszek o św. Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 16:16
"Jan Paweł II był kochającym człowieka wielkim świadkiem Ewangelii i przewodził Kościołowi w czasach ogromnych przemian"- te słowa papież Franciszek zawarł we wstępie do książki pt. "100 lat. Słowa i obrazy". Publikacja jest poświęcona polskiemu papieżowi.
Audio
  • Papież Franciszek: św. Jan Paweł II był wielkim świadkiem Ewangelii - Piotr Kowalczuk (IAR)
Jan Paweł II, portret kanonizacyjny
Jan Paweł II, portret kanonizacyjnyFoto: Przemysław Goławski/PolskieRadio.pl

Książka w związku ze stuleciem urodzin świętego Jana Pawła II, ukaże się we Włoszech nakładem wydawnictwa Libreria Editrice Vaticana. Zastanie wydana również po angielsku i po polsku.

Jan informuje agencja Vatican News, wydawnictwo jest przeznaczone głównie dla młodych ludzi, którzy nie poznali polskiego papieża. Zawiera fragmenty jego wystąpień, przemówień i tekstów, a także liczne fotografie.

"Kościół męczenników zza Żelaznej Kurtyny uzyskał głos"

papież Franciszek free shutter 1200.jpg
Papież: potrzebne jest dziennikarstwo, które służy wszystkim

Franciszek we wstępie pod tytułem ”Wdzięczni wspominamy Świętego świadka” napisał, że chce przypomnieć czytelnikom, ile Jan Paweł II wycierpiał w swoim życiu. Dodał, że Karol Wojtyła dzielił również cierpienia swego kraju - Polski. Jak dodał Franciszek, wraz z wyborem pierwszego papieża ze wschodu Europy "Kościół męczenników zza Żelaznej Kurtyny uzyskał głos". Napisał też o "straszliwym zamachu w 1981 roku” na placu Świętego Piotra, gdy "przelał swoją krew za Kościół".

Papież Franciszek podkreślił: "Pozostają w pamięci nas, którzy żyliśmy w latach jego długiego i owocnego pontyfikatu, jego wielkie umiłowanie człowieka, jego postawa otwarcia, poszukiwanie dialogu ze wszystkimi, jego determinacja, by podjąć każdy wysiłek, aby zatrzymać wojny".

Wierność Ewangelii

Papież napisał też o postawie "wychodzenia naprzeciw każdemu i obejmowania tych, którzy cierpią".

Franciszek wyznał również: "Wiele razy w czasie mojego życia kapłańskiego i biskupiego patrzyłem na niego prosząc w moich modlitwach o dar takiej wierności Ewangelii, jakiej świadectwo on nam dawał".

"Był wielkim świadkiem miłosierdzia" - dodał Franciszek.

pg

Zobacz także

Zobacz także