more_horiz
Wiadomości

Prezes CPK: pandemia nie weryfikuje celowości budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 18:01
- Obserwujemy uważnie to, co się dzieje w sektorze lotniczym. Dostosujemy wielkość portu i datę jego otwarcia do najnowszych prognoz uwzględniających również wpływ pandemii na sektor lotniczy - mówi w Polskim Radiu 24 Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.
Audio
  • 21.05.2020 Mikołaj Wild (Polskie Radio 24 / Świata pogląd)
Centralny Port Komunikacyjny odciąży m.in. Lotnisko Chopina w Warszawie
Centralny Port Komunikacyjny odciąży m.in. Lotnisko Chopina w WarszawieFoto: shutterstock.com

Przedstawiciele Polski i Wielkiej Brytanii podpisali 20 maja 2020 r. porozumienie o współpracy dotyczącej budowy CPK.

horała 1200.jpg
Marcin Horała: budowa CPK będzie jednym z narzędzi wychodzenia z kryzysu

Mikołaj Wild przypominał, że założenia mówią o oddaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego do użytkowania pod koniec 2027 r. - Do tego momentu przewidujemy, że powinien być on w stanie obsłużyć do 45 mln pasażerów rocznie. Aby już w momencie otwarcia nie ruszać z rozbudową, porty lotnicze zwykle buduje się z rezerwą na 7-8 lat. Do liczby 45 mln pasażerów możemy zbliżyć się w połowie lat 30. Wszystko zależy od rozwoju ruchu lotniczego - dodał prezes CPK.

Jak podkreślał Mikołaj Wild, pandemia wprawdzie ograniczyła czasowo ruch lotniczy, ale infrastruktura lotnicza w centrum Polski w ostatnich latach była wykorzystywana do granic możliwości.

Gość audycji przypominał, że Wielka Brytania jest obecna przy projekcie CPK niemal od samego początku. - W tym kraju mają siedzibę firmy zajmujące się realizacją megaprojektów lotniczych realizowanych obecnie na świecie - stwierdził.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Brytyjczycy pomogą w budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego

W ramach Programu CPK powstanie nowe lotnisko przesiadkowe dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej oraz ponad 1600 km nowych linii kolejowych (w tym odcinków o standardzie Kolei Dużych Prędkości, np. Warszawa-CPK-Łódź). Wspólnie z istniejącymi liniami złożą się one na sieć mającą łączyć stolicę Polski i CPK z największymi miastami w kraju, w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

Według wyliczeń Ministerstwa Infrastruktury, w wyniku budowy CPK powstanie łącznie prawie 150 tys. miejsc pracy, w tym prawie 40 tys. w bezpośrednim otoczeniu węzła przesiadkowego oraz ok. 110 tys. w ramach powiązanych sektorów gospodarki.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Goście: Mikołaj Wild, prezes spółki CPK

Data emisji: 21.05.2020

Godzina emisji: 16.47

PR24/ka

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także