more_horiz
Wiadomości

Pomoc w wychodzeniu z obostrzeń. Od czerwca nowa wersja aplikacji informującej o koronawirusie

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 10:29
Od początku czerwca resort cyfryzacji udostępni nową wersję mobilnej aplikacji na smartfony ProteGO Safe, dzięki której użytkownik może m.in. otrzymać informację o kontakcie z osobą zakażoną wraz z instrukcją, jak postępować. Według resortu ma ona pomóc w radzeniu sobie z obostrzeniami związanymi z pandemią.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/E.Va

W aplikacji ProteGO Safe użytkownik dokonuje testu oceny ryzyka zakażenia koronawirusem, a także może prowadzić "Dziennik Zdrowia", który ma pomóc w zauważeniu niepokojących objawów. Ponadto, aplikacja może poprzez Bluetooth komunikować się z urządzeniami jej innych użytkowników.

bieganie aplikacja koronawirus maska kobieta 1200.jpg
Aplikacja powie nam czy mieliśmy kontakt z koronawirusem

W momencie, kiedy któryś z użytkowników, z którego telefonem spotkał się Twój telefon, zachoruje – dostaniesz odpowiednią informację - informuje Ministerstwo Cyfryzacji w opisie aplikacji.

Interoperacyjność, czyli wymiana informacji

Według szefa resortu cyfryzacji Marka Zagórskiego dobiegają końca prace polegające na integracji aplikacji z rozwiązaniami firm Apple i Google, które mają zwiększyć ochronę prywatności i bezpieczeństwo użytkowników.

– W tym tygodniu powinniśmy mieć gotową docelową wersję aplikacji i będziemy chcieli ją udostępniać na szerszą skalę od początku czerwca. Aplikacja będzie w pełni bezpieczna i dobrowolna. Prywatność użytkowników aplikacji jest naszym priorytetem. ProteGO Safe zbudowaliśmy zgodnie z m.in. wytycznymi Komisji Europejskiej – zapewnia minister Zagórski i dodaje, że resort przygląda się aplikacjom tworzonym na podstawie rozwiązania firm Apple i Google w innych państwach, gdyż chce zapewnić ProteGO Safe interoperacyjność, czyli wymianę informacji.

– To bardzo ważne, bo zapewni ProteGO Safe przydatność w sytuacjach na przykład wyjazdów zagranicznych – podkreśla szef resortu.

Aplikacja powstaje przede wszystkim z myślą o okresie wychodzenia z obostrzeń związanych z epidemią. Ministerstwo podkreśla, że nie ma pewności, czy epidemia nie wróci jesienią i wówczas ta aplikacja będzie niezbędna jako narzędzie wspomagające proces postępowań epidemiologicznych prowadzonych przez Główny Inspektorat Sanitarny. Po pierwszej fali epidemii wiadomo, jak ważne jest szybkie wskazywanie, izolowanie i testowanie osób w grupie zagrożenia. Wówczas skuteczność w walce z koronawirusem jest większa.

Pełna kampania informacyjna i promocyjna

Według Marka Zagórskiego dotychczasową wersję aplikacji pobrano w sumie ponad 45 tys. razy.

- Obecną wersję traktujemy jako pilotaż i zamierzamy ruszyć z pełną kampanią informacyjną i promocyjną już dla nowej wersji – na początku czerwca. Jak pokazują badania skuteczna izolacji zakażonych oraz wykorzystanie aplikacji typu exposure notification, czyli informującej o kontakcie z osobą zakażoną - a tego typu aplikacją jest ProteGO Safe – mogą o 44 proc. zredukować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jest jednak jeden warunek - z aplikacji musi korzystać jak najwięcej osób. Dlatego będziemy zachęcać Polaków, by ją instalowali – tłumaczy minister cyfryzacji.

Aplikacje śledzące kontakty w celu ograniczania epidemii koronawirusa przygotowano w wielu krajach, na przykład w Singapurze ściągnęło ją ok. 25 proc. osób, w Norwegii 20 proc., ale największym sukcesem może pochwalić się Islandia, gdzie odsetek ten wynosi aż 40 proc.


kwarantanna aplikacja 1200.jpg
Nowa aplikacja dot. koronawirusa. Dowiesz się z niej m.in., czy jesteś w grupie ryzyka

Wytyczne co do tworzenia takich aplikacji wydała też Komisja Europejska, wskazując, że aplikacje powinny być instalowane dobrowolnie, a gdy tylko przestaną być niezbędne, powinny być dezaktywowane. KE zarekomendowała wykorzystanie technologii zbliżeniowej Bluetooth, czyli standardu bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu, dzięki któremu jedno urządzenie "widzi" inne będące w pobliżu.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

Zobacz także

Zobacz także