more_horiz
Wiadomości

Hagia Sophia będzie meczetem. Turecki sąd anulował status muzeum

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 04:02
Najsłynniejszy zabytek Stambułu, Hagia Sophia, nie będzie już muzeum, ale meczetem. Decyzję ogłosił turecki prezydent. Wszystko po tym, jak turecki sąd anulował status muzeum, jaki posiadała budowla. Wcześniejsze zapowiedzi ponownego przekształcenia budynku w meczet spotkały się z ostrą krytyką religijnych przywódców z całego świata.
Świątynia Hagia Sophia
Świątynia Hagia Sophia Foto: PAP/DPA/Jens Kalaene

Położona w zabytkowej i tłumnie odwiedzanej przez turystów części Stambułu Hagia Sophia zbudowana została półtora tysiąca lat temu, pierwotnie jako prawosławna katedra. W 1453 roku po podboju ówczesnego Konstantynopola przez muzułmańskie Imperium Osmańskie stała się meczetem. Po I wojnie światowej, gdy Turcja była już świecką republiką, Hagia Sophia została zamieniona w muzeum i wpisana na listę dziedzictwa UNESCO.


Posłuchaj
00:53 Wojciech Cegielski.mp3 Hagia Sophia będzie meczetem. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

Teraz znów będzie meczetem. - Na podstawie decyzji sądu wydałem dekret o przekształceniu w meczet. Planujemy, że do pierwszych modlitw dojdzie w piątek 24 lipca - poinformował prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Hagia.jpg
Turcy islamizują chrześcijańskie kościoły

Przekształcenie budowli było jedną z obietnic wyborczych prezydenta dla islamistów. Sprzeciwiała się temu opozycja. Władze zapewniają, że turyści nadal będą mogli odwiedzać Haga Sophia.

W reakcji UNESCO oświadczyło, że decyzja tureckich władz wobec budowli, która znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa, jest "samowolna" i "godna pożałowania". Grecka minister kultury mówi o prowokacji, a decyzję w ostrych słowach potępił też patriarcha Konstantynopola. Ubolewani” wyraziła też rosyjska cerkiew prawosławna.

bartos

Zobacz także

Zobacz także