more_horiz
Wiadomości

USA: huragan Sally zbliża się do wybrzeża. "Stanowi poważne zagrożenie"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 16:26
Amerykańskie władze ostrzegają mieszkańców Luizjany, Missisipi i Alabamy przed huraganem Sally, który zmierza w kierunku amerykańskiego wybrzeża. Poważne zagrożenie stanowi nie tylko silny wiatr, ale także intensywne opady deszczu i wysoka fala powodziowa.
W tej chwili Sally jest huraganem 1 kategorii z wiatrem o prędkości 140 kilometrów na godzinę
W tej chwili Sally jest huraganem 1 kategorii z wiatrem o prędkości 140 kilometrów na godzinęFoto: PAP/EPA/DAN ANDERSON

east news huragan sally 1200.jpg
USA: stan wyjątkowy w Luizjanie, huragan Sally ma uderzyć we wtorek

Centrum Sally znajduje się zaledwie 100 kilometrów od ujścia rzeki Missisipi. Huragan przesuwa się jednak bardzo powoli z prędkością zaledwie 4 kilometrów na godzinę. Oznacza to, że wybrzeże Luizjany, Alabamy i Missisipi, gdzie nastąpi główne uderzenie, przez wiele godzin będzie poddane intensywnym opadom.


Posłuchaj
00:48 USA spec.mp3 USA: władze ostrzegają przed huraganem Sally. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Według prognoz w niektórych miejscach może spaść nawet 600 milimetrów deszczu. Przy fali powodziowej, która może dochodzić do trzech metrów stanowi to poważne zagrożenie dla niżej położonych miejscowości. Na trasie Sally znajduje się obszar zamieszkany przez 17 milionów Amerykanów. W tej chwili Sally jest huraganem 1 kategorii z wiatrem o prędkości 140 kilometrów na godzinę. Przed uderzeniem w stały ląd jego siła może wzrosnąć. Meteorolodzy ostrzegają także przed tornadami.

Prezydent Donald Trump poinformował, że na bieżąco monitoruje sytuację. By ułatwić pomoc federalną, amerykański prezydent przed uderzeniem Sally ogłosił stan nadzwyczajny w Luizjanie, Alabamie i Missisipi.

mr

Zobacz także

Zobacz także