more_horiz
Wiadomości

"Jest to związane z naszą aktywnością i nieprzestrzeganiem zasad". Wiceminister zdrowia o wzroście zachorowań

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 14:13
- Wzrost liczby nowych przypadków COVID-19 wynika z naszej aktywności i z niestosowania się do zasad sanitarnych - skomentował piątkowe dane wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Ambasada Studio / Shutterstock.com

- Mamy dzisiaj wzrost zachorowań i to jest związane z naszą aktywnością i często - niestety - z nieprzestrzeganiem zasad sanitarnych, które obowiązują (maseczka, dezynfekcja, dystans - PAP). Wróciliśmy do pracy, szkół. Mamy coraz więcej kontaktów międzyludzkich. Taka tendencja występuje w całej Europie. Tych nowych zakażeń nam przybywa - powiedział Kraska.

samolot 1200 shutterstock.jpg
Nowe rozporządzenie ws. zakazu lotów. Sprawdź, do których państw nie będzie rejsówDodał, że dużych ognisk nie ma. - One są liczne, rozproszone. Pochodzą z zakładów pracy, imprez domowych, większych spotkań. Musimy wzmóc swoją czujność i nadal pamiętać, że wirus jest i trzeba się chronić - wyjaśnił.

Nowe strefy czerwone i żółte

Zwrócił też uwagę na to, że efektem wzrostu zakażeń jest pojawienie się nowych stref czerwonych i żółtych. Resort w czwartek podał, że w czerwonej strefie znalazły się dwa powiaty: głubczycki (woj. opolskie) i kartuski (woj. pomorskie), które tydzień temu były w strefie żółtej. W strefie żółtej znalazło się 19 powiatów: brzeski (woj. opolskie), suski, limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański (woj. małopolskie), trzebnicki (woj. dolnośląskie), otwocki i przasnyski (woj. mazowieckie), kłobucki (woj. śląskie), Sopot (woj. pomorskie), działdowski i nidzicki (woj. warmińsko-mazurskie), piotrkowski (woj. łódzkie), międzychodzki i gostyński (woj. wielkopolskie), bytowski (woj. pomorskie), milicki (woj. dolnośląskie) i aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie).

Z kolei badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 1 587 osób - to największy dobowy wzrost zakażeń od początku epidemii. Pobity tym samym został dobowy rekord - 1136 zakażonych. Padł on dzień wcześniej. Wysoką liczbę dobowych nowych przypadków notowano też kolejno 19 września - 1 002, 23 września - 974 i 20 września - 910. Wyniki te przekroczyły najwyższy rezultat od początku epidemii, który padł 21 sierpnia - 903.Jeśli chodzi o statystkę dziennej liczby zgonów, to w piątek zanotowano ich 23, czyli o 17 mniej niż wyniósł dobowy rekord z 24 kwietnia. Jest to czwarty najgorszy dzień pod względem liczby zgonów we wrześniu, bo 15 września było ich 24, 23 września - 28, a 25 września - 25.

kb

Zobacz także

Zobacz także