more_horiz
Wiadomości

"Akceptacja społeczna i zero tolerancji". Prof. Włodzimierz Gut o walce z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 15:37
- Wszystko w tej chwili jest w rękach ludzi, reguły są znane, teraz muszą być po prostu wyegzekwowane. Najlepiej byłoby je zastosować przy pełnym poparciu społecznym oraz braku tolerancji dla odstępstw - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Gut, specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii.
Prof. Włodzimierz Gut
Prof. Włodzimierz GutFoto: PR24 / Adam Koniecki

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4 tysiącach 394 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Od wczoraj zmarło 35 zakażonych, z czego 32 osoby miały choroby współistniejące. Wyzdrowiało 898 osób.

20a10385 (2).jpg
"Zawsze jest pewna grupa osób kwestionujących wiedzę". Publicysta o protestach antymaseczkowców

Prof. Włodzimierz Gut zwracał uwagę na znaczenie wprowadzonych zasad, które mają przeciwdziałać rozwojowi pandemii. - Na pierwszym miejscu jest dystans społeczny, ograniczamy swoja aktywność tak, by nie wchodzić w większe skupiska ludzkie. Drugi aspekt to higiena, a tam, gdzie nie można utrzymać dystansu, stosowanie barier fizycznych - wymieniał.

- Marzenie o odporności stadnej ma swój odpowiednik w zastosowaniu dystansu i barier fizycznych. Jeśli osobnik zakażający znajdzie się w środowisku osób zabezpieczonych i trzymających od niego dystans, to nikogo nie zarazi, kto przestrzega tych zasad - zaznaczył wirusolog.

Zdaniem gościa konieczna jest konsekwencja w stosowaniu przyjętych środków zapobiegawczych. - Momentem krytycznym jest akceptacja społeczna i zero tolerancji. Jeżeli będzie akceptacja społeczna, większość zastosuje się do zasad i zero tolerancji w stosunku do innych, powinniśmy sobie poradzić. Jeśli nie, to będziemy dyskutowali w momencie bicia następnych rekordów - podkreślał.  

Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 130 210 osób. Zmarło 3 039 chorych. Wyzdrowiało 81 201 osób.

Czytaj także:

  Więcej w nagraniu.

  ***

  Audycja: Temat dnia / Gość PR24

  Prowadzący: Antoni Trzmiel

  Gość: prof. Włodzimierz Gut

  Data emisji: 12.10.2020

  Godzina emisji: 14.15

  PR24/PAP/ka

  Zobacz także

  Zobacz także