"Jest zero-emisyjna i produkuje cały czas". Ekspert o zaletach elektrowni atomowych

2020-10-22, 13:18

"Jest zero-emisyjna i produkuje cały czas". Ekspert o zaletach elektrowni atomowych
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay.com

- Na pewno potrzebujemy zero-emisyjnej energii. Ona oczywiście będzie rywalizowała z kilkoma trendami. Trendami, które są w Unii Europejskiej, czyli raczej zazielenienie energii przez odnawialne źródła energii, czyli wiatr i słońce, wsparte przez gaz - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski, komentując plan rozwoju energii atomowej w Polsce. 

Podczas audycji rozmawiano o podpisaniu umowy z USA o współpracy w rozwoju programu energetyki jądrowej w Polsce. 

Powiązany Artykuł

elektrownia atomowa energia 1200.jpg
Polski program jądrowy. Pierwsza elektrownia ma działać w 2033 roku

Cechy energii atomowej

- Energia atomowa ze Stanów Zjednoczonych jest najbardziej prawdopodobna z różnych względów. Dostępność technologii atomowych na świecie nie jest bardzo powszechna, wątpię, żeby któryś z polskich rządów zaczął negocjować ze spółką rosyjską, Rosatom, czy nawet Chińczykami - powiedział gość komentując wybór partnerów w rozwoju technologii jądrowej w Polsce.

Posłuchaj

Marcin Roszkowski o podpisaniu umowy z USA o współpracy w rozwoju programu energetyki jądrowej w Polsce (W samo południe/Jedynka) 7:08
+
Dodaj do playlisty

Gościa audycji zapytano o historię rozwoju energii atomowej w kraju oraz cechy technologii. - Elektrownia atomowa w Polsce powstaje już od lat 70. Jest to bardzo kosztowny projekt, ale ma kilka plusów. Jest zero-emisyjna, ma też dobry profil - produkuje cały czas - odpowiedział ekspert. - Nie jest najtańsza i nie jest najprostsza - dodał, wymieniając wyzwania związane z projektem.

W audycji poruszono także temat farm wiatrowych na Bałtyku. - Będą odpowiadały, plus-minus, za nawet trochę więcej niż moc z atomu. One są na etapie rozwoju projektu, pozyskiwane są decyzje administracyjne, pisane są raporty oddziaływania na środowisko. Te projekty idą w bardzo dobrym kierunku - zauważył Roszkowski

Zapytany o zamykanie elektrowni atomowych i otwieranie kopalni węgla brunatnego w Niemczech, gość odpowiedział, że "Niemcy bilansują niestabilne źródła OZE także węglem kamiennym i brunatnym". 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: Marcin Roszkowski (prezes Instytutu Jagiellońskiego)

Data emisji: 22.10.2020

Godz. emisji: 12.32

kb

Polecane

Wróć do strony głównej