more_horiz
Wiadomości

Reprywatyzacja w Warszawie. Ruszyła wypłata odszkodowań dla pokrzywdzonych

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 23:21
Ministerstwo Finansów zaczyna wypłatę odszkodowań lokatorom pokrzywdzonym przez złodziejską prywatyzację w Warszawie. - "Cudowny dzień! Rozpoczęła się wypłata odszkodowań dla poszkodowanych przez reprywatyzację. Komisja Weryfikacyjna dotrzymała słowa. Dziękuję Patrykowi Jakiemu i Sebastianowi Kalecie"- napisała na Twitterze Magda Brzeska, córka Jolanty Brzeskiej.
Rozprawy przed Komisją Weryfikacyjną dot. nieruchomości przy ulicy Joteyki 13 oraz Bema 76
Rozprawy przed Komisją Weryfikacyjną dot. nieruchomości przy ulicy Joteyki 13 oraz Bema 76Foto: Jakub Kaminski/East News

Jolanta Brzeska była aktywistką broniąca warszawskich lokatorów przed nielegalnymi eksmisjami związanymi ze stołeczną reprywatyzacją, Jej spalone ciało - sześć dni po nagłym zniknięciu - zostało znalezione w lesie. Dziś praw w sądzie dochodzi jej córka.

1200.jpg
Reprywatyzacja w Warszawie. Pieniądze dla poszkodowanych lokatorów jeszcze w tym roku

"Wreszcie! Córka śp. Jolanty Brzeskiej otrzymała odszkodowanie ze środków zabranych „mafii reprywatyzacyjnej” przez Komisję Weryfikacyjną. Po tylu latach walki z sądami i PO"- napisał na Twitterze eurodeputowany Patryk Jaki.

20 października tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o Komisji Weryfikacyjnej, zgodnie z którą wszystkie dotychczas wydane przez Komisję decyzje o przyznaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia osobom zajmujących lokal w nieruchomości warszawskiej, od których sprzeciw został wniesiony wyłącznie przez miasto Warszawa, stają się z mocy prawa ostateczne i prawomocne. Postępowania sądowe wszczęte w takich sprawach ulegają także z tym dniem umorzeniu z mocy prawa.

Czytaj także:

Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, Komisja Weryfikacyjna wydała 267 decyzji o przyznaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia lokatorom, odszkodowania przyznano 127 osobom, zadośćuczynienia- 244 osobom. Łącznie odszkodowania i zadośćuczynienia przyznano 294 osobom. (w jednej sprawie mogły być 2 decyzje - w przedmiocie odszkodowania i zadośćuczynienia - również dla dwóch osób).

Wypłata pieniędzy

Łączna kwota dotychczas przyznanych przez Komisję odszkodowań i zadośćuczynień dla lokatorów wyniosła 8 milionów 885 tysięcy 142 złote i 81 groszy (odszkodowań - 1 851496,21 zł, zadośćuczynień - 7 033 646,60 zł). Miasto Stołeczne Warszawa złożyło sprzeciwy od decyzji Komisji we wszystkich 267 sprawach. Trwają postępowania przed sądami powszechnymi.

kaleta_1200.jpg
Odszkodowanie za nieruchomości przy ul. Borzymowskiej. Komisja uchyliła decyzje

Teraz, po wejściu z życie nowelizacji ustawy o Komisji Weryfikacyjnej, lokatorzy, którzy otrzymali decyzje w swoich sprawach, powinni przekazać swoje dane do resortu sprawiedliwości, by ten z kolei przekazał je do ministerstwa finansów. Pieniądze mają być wpłacone do 4 grudnia.

Czytaj także:

Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ze środków wyegzekwowanych od osób zamieszanych w tzw. dziką reprywatyzację zgromadzono łącznie 19 milionów 954 tysięcy 915 złotych. Dzięki nowelizacji ustawy o Komisji pieniądze te trafią do Funduszu Reprywatyzacji i będą wykorzystywane na wypłaty dla poszkodowanych, więc na wypłatach odszkodowań nie ucierpi budżet państwa.

Informacje dla lokatorów umieszczone zostały pod adresem: www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/wyplata-odszkodowan---informacja-dla-lokatorow

pkr

Zobacz także

Zobacz także