more_horiz
Wiadomości

Sukces po 27 godzinach lotu. Kapsuła Resilience zadokowała w ISS

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 06:00
Kapsuła Dragon 2 firmy SpaceX z czwórką astronautów na pokładzie zadokowała we wtorek na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Proces połączenie obu jednostek był całkowicie zautomatyzowany. Lot statku Resilience z Przylądka Canaveral na Florydzie do ISS trwał 27 godzin. 
Kapsuła Dragon 2 - Resilience - zadokowana w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Kapsuła Dragon 2 - Resilience - zadokowana w Międzynarodowej Stacji KosmicznejFoto: AFP PHOTO / NASA TV/ East News

nasa start pap 1200 .jpg
Pierwsza taka misja SpaceX we współpracy z NASA. Resilience jest w drodze do ISS

Posłuchaj
00:48 start rakiety - spec - walkuscki .mp3 Misja Resiliance, wspólne przedsięwzięcie SpaceX i NASA, wystartowała w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

Dragon 2, nazwany przez swoich pasażerów Resilience, został wyniesiony w kosmos w niedzielę przez rakietę wielokrotnego użytku Falcon 9, wyprodukowaną przez firmę SpaceX Elona Muska. Celem misji było dostarczenie na ISS czwórki astronautów: trojga Amerykanów - Mike'a Hopkinsa, Victora Glovera i Shannon Walker oraz Japończyka Soichi Noguchiego.

Lot z Przylądka Canaveral na Florydzie do ISS trwał 27 godzin. Astronauci dołączą tam do dwóch Rosjan i jednego Amerykanina, którzy w zeszłym miesiącu polecieli na stację z Kazachstanu. Glover będzie pierwszym Afroamerykaninem, który będzie przebywał tam pół roku.

Partnerstwo publiczno-prywatne

Rakieta firmy SpaceX po raz drugi wyniosła astronautów na ISS, ale po raz pierwszy na półroczny pobyt na stacji. Pierwszy raz specjalna kapsuła tej firmy z dwoma astronautami amerykańskimi została wyniesiona w kosmos pod koniec maja, a w sierpniu wróciła z tymi samymi pasażerami na Ziemię.

Czytaj także:

Wówczas po raz pierwszy na ISS dowiózł astronautów statek wyprodukowany przez prywatną firmę i równocześnie była to pierwsza załogowa misja na stację z terytorium USA od prawie 10 lat.

Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na ISS. Wymiana członków załogi stacji realizowana była wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz. 


mbl

Zobacz także

Zobacz także