more_horiz
Wiadomości

Kto utajnił śledztwo katyńskie?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2010 07:43
Moskiewski sąd będzie próbował ustalić kto podjął decyzję o utajnieniu postanowienia Prokuratury Wojskowej w sprawie umorzenia śledztwa katyńskiego.
Audio
  • Kto utajnił śledztwo katyńskie - relacja z Moskwy

Przed tamtejszym sądem miejskim odbędzie się siódma rozprawa w tej sprawie. Stowarzyszenie Memoriał dokumentujące zbrodnie stalinowskie złożyło w sądzie skargę na działania Komisji Międzyresortowej do spraw Ochrony Tajemnic Państwowych, która odmówiła ujawnienia dokumentów dotyczących umorzenia śledztwa w sprawie mordu na polskich oficerach dokonanego przez NKWD w 1940 roku.

Powołując się na rzekomą decyzję komisji rosyjska Prokuratura Wojskowa nie chce udostępnić akt sprawy rodzinom ofiar zbrodni katyńskiej i ekspertom stowarzyszenia Memoriał. Członkowie komisji kilka miesięcy temu stwierdzili na piśmie, że nie podejmowali decyzji o utajnieniu akt i przestali stawiać się na wezwania sądu. Ich oświadczenie podważa twierdzenia prokuratorów, którzy od 2004 roku odmawiają ujawnienia dokumentacji zgromadzonej w czasie śledztwa. „Udostępnienie tych dokumentów obywatelom obcego państwa mogłoby zagrozić bezpieczeństwu narodowemu Federacji Rosyjskiej” - twierdzi Główna Prokuratura Wojskowa.

W tym roku prezydent Dmitrij Miedwiediew opowiedział się za odtajnieniem dokumentów dotyczących zbrodni katyńskiej i zamknięciem sprawy mordu.

rk

Zobacz także

Zobacz także